DURAĞAN’DA SANAYİ SİTESİNİ KİM YAPACAK? KİMLER? NEREDE? KİMİNLE? NE KONUŞUYOR?

Bu hafta youtube kanalı üzerinden yayın yapan trendmedya adlı canlı yayın kuruluşunun konuğu oldum…
Programda hem ülke gündem hem de ilçe gündemi hakkında değerlendirmelerde bulunduk…
Siyasetçiler yörelerinin sorunlarına hakim olmalıdır. Ne zaman? Nerede? konuşursa konuşsun sorulara cevap verebilme, sorunları aktarabilme, vatandaşlarının dertlerinin duyulmasına yardımcı olacak argümanları sunma zorunluluğu vardır.
Elbette ki herkesin kendi yeteneği ölçüsünde olayları ve süreci değerlendirme, tecrübesi ile de yorumlama yeteneği olacaktır. Bunları yaparken de hataları, unuttukları, söyleyemedikleri de mutlaka olacaktır.
Ama benim asıl üzerinde durmak istediğim program sonrası Durağanlı sanayi esnafımızdan gelip sanayi sitesinin durumunu soran gelişmelerden bilgi isteyenler olması idi..
Tabii bütün bunları soranlar aynı zamanda kendi yaşadıklarını bize aktaran, bizlerin süreçten haberimiz olmasını sağlayan kaynaklar haline dönüşüyordu..
Durağan’da 2020’nin sonbaharında yenilenen AKP ilçe başkanı Hasan YILDIRIM’ın ve yıllardır AKP milletvekili olan Nazım MAVİŞ’in, belediye başkanı Ahmet KILIÇASLAN’ın vermiş olduğu sanayi sitesi sözü ile alakalı olarak başlayan tartışmalar ‘2021 Mart ayında kazmayı vuruyoruz’ diyerek verilen müjdeler ve sonrasında yaşanan hayal kırıklığı…
Şimdi yine Milli emlaktan arsanın alınmasında son aşamaya gelindiği, sonbaharda kazmaların vurulacağı yılbaşına bitebileceği gibi söz ve cümleler farklı yerlerde farklı şekilde söylenmeye devam ediyor…
Ama asıl önemli olan ise hala yaşananlardan ders alınmadığının görülmüş olması beni ziyadesi ile üzüyor.
Sanayi esnafımız cahil bir şeyden anlamaz(!?) dercesine kısım kısım 3 – 5 kişi toplantılarla sürecin götürülmeye çalışılması düşündürücüdür.
Sanayi esnafı; hep bir araya geldiğinde farklı seslerin çıkmasından, soru sorulmasından korkanlar ya da kafalarında gizli bir plan yürütenler gizli kapaklı bir şeyler çevirme noktasında olduğu izlenimi uyandırmaktadır.
Oysa ben bu gün sanayi esnafımızı çağırıp onlara kaç m2 yer istediğini soran ya da kanallı mı olsun kanalsız mı? diye fikir belirtmesine isteyenlerin aklından şüphe ediyorum.; Şahsa özel sanayi sitesi kurulmayacaktır. Kurulacak olan sanayi sitesini AKP ilçe başkanlığı da kurmayacak ya da kooperatif kendi kaynakları ile bir sanayi sitesi oluşturmayacaktır. Durağan belediyesi de böyle bir yükümlülüğün altına asla girmeyecektir. Çünkü; girmesi halinde öncelikle sanayi esnafına çok yüksek bedelle satmak zorunda kalacak ya da Durağan’da yıllardır esnaflık yapan, geçinen küçük esnafımızı zenginlerin insafına terk edilecektir.
O nedenle; kurulacak olan sanayi sitesinin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı uhdesinde kooperatif aracılığı İle kurulması zorunludur. Böyle bir durumda kooperatiflerde bakanlığın prototip projeleri kapsamında değerlendirme yapma zorunlulukları ortaya çıkacaktır.
Durağan da sanayi esnafımızı yanlış yönlendirmeye, başka ümitlere sokmaya kimsenin hakkı yoktur. Sanayi esnafımız yıllarca avutulmuş, unutulmuş yine aynı siyaset bezirganlarının 1990’lı yıllarından başından günümüze kadar seçim malzemesi olmaktan kurtulamamıştır.
Sanayi sitesi konuşulacaksa muhatapları ile yani sanayi esnafının tümünün katıldığı söz aldığı tartıştığı ve hatta gerekirse kooperatif olarak sorumluk alacakların belirlendiği bir toplantı şart olmuştur.
“Sanayi esnafının her birinin kafasından farklı düşünceler çıkıyor, istemiyorlar” cümleleri ile sanayi esnafını suçlamanın ya da toplantı yapmadan oldu bittiye getirmenin kimseye de faydası olmayacaktır.
Özellikle ilçemizde yıllardır hizmet veren Durağan belediyesine ait itfaiye yanında yer alan sanayi dükkanlarının bulunduğu yerdeki esnafımız etkilenecektir. Bu esnaflarımızı diğer esnaflardan ayırtan en önemli özellik belediyeye ait dükkanlarda kiracı olmalarıdır. O nedenle onlar bu süreçten doğrudan etkileneceklerdir. Sanayinin yapılması halinde ilk yaptırımlar bu esnaflarımıza başlayacak, dükkanları boşaltmaları istenecektir. O nedenle öncelikle burdaki esnaflarımızın içinde yer almadığı bir kooperatif ya da oluşum hiç adil olmayacak sadece birilerinin siyasetine malzeme olurken bunların dükkan sahibi olamaması halinde birilerine de gelir kapısı oluşturacak rant düzeninde emeğine pranga vurulan esnaf olacaktır.
Bu gün bir kaç esnafı toplayarak kapalı kapıları ardında sohbetler ederek, orda bura konuşarak, kooperatifin üyelerini yok sayarak, siyasi gücü kullanıp başkanlar atayarak oluşturacağınız bu yapı bir gün hukuka gelir dayanır ve hiç biriniz hesap veremez hale gelirsiniz. İşte o gün; bu ilçeye yazık edersiniz…
Bu ilçe yıllardır sanayiyi konuştu ama hiç bu kadar sanayi, esnafından korkan onunla bir araya gelmekten utanın bir yapı ile karşılaşmamıştı vesselam..

Başa dön tuşu