HALKIN DEVLETİ Mİ? AKP’NİN DEVLETİ Mİ?

Parti devleti olurken kimse gelecekte insanların kendinden nefretle kinle bahsedeceğinden haberi olmaz.
Nasıl Tek parti dönemi denilerek eleştirilen ama çoklu demokrasiye geçişte dünyanın örnek aldığı İsmet İNÖNÜ’ye bu gün yapılan ithamlar gibi. O dönem bu gün bir kesim tarafından lanetle anılıyor hatta hakarete varan sözlerle eleştiriliyor.
Peki bir an olsun diyelim ki; haklılar!!!???….
Peki bu gün siyasallaşan devlete…
Devlet hizmetlerinin siyasi otoriterlerinde kontrolünde seçim malzemesine dönüşmesine, hatta devlet erkanının yanında oy istenmesine varacak kadar siyasete aracı edilmesine sebep olanlar acaba gelecekte nasıl anılacaklar?
Bu gün devleti tanıyan bilen ve bu güne kadar yaşamadığı ama artık yaşanılır hale gelen bir hemşehrimiz kendisinin belki ilk kez şahit olduğu ‘AK DEVLET’in tüm unsurlarının yer aldığı üstelik 2023 için oy istendiği bir toplantı ve asfaltlama törenine şahit olmuş..
Ak Partili olmasına karşılık bu durumdan rahatsız olduğunu devletin artık tamamen ayağa düştüğünü devlet mekanizmasının siyasilere tamamen teslim edildiğini, tören ve toplantı için bile ilçe teşkilatının devletle topyekun birlikte hareket ettiğini gördükten sonra
“…..bir daha Ak Parti’ye oy vermem çocuklarım ve geleceğim tehdit altında.. Böyle bir düzen olmaz.. Biz bunun için seçmedik kimseyi. Ama görüyorum ki; yanlış yapmışız. Devlet artık hizmetini de siyasi otorite olmadan yapmıyor, yapamıyor hatta devletin valisi, kaymakamı, partinin milletvekili hep birlikte il ilçe yönetimi geliyor, oy istiyor. Devleti görmeye gelen vatandaş karşısında tüm ilçe yönetimini, il yönetimini hep bir arada görüyor” diyerek biraz sinkaflı biraz sinirli biraz da haklılık payı olan biraz muhalefete, biraz gazete olarak bize sitem dolu bir konuşma yapıp çekip gidiyor.

Öncelikle köylülerimizin yıllardır dile getirdiği hatta Saraydüzü ilçesine bile bağlanmayı düşündüğü geciken asfatlama çalışmaları için katkı sunanlara bende teşekkür ediyorum. İnsanımız ve köylülerimiz elbette her türlü hizmeti fazlası ile hak ediyor. Geciken hizmetler bu gün ödül gibi verilirken ortaya çıkan komik durumlar ise bizleri ziyadesi ile güldürüyor.
Kavaklı – Gökçebelen köylüleri uzun yıllardır alamadıkları hizmetin kavgasını verirken böylesine anlamlı bir törene(!) Durağan AKP ilçe teşkilatı, Durağan Kaymakamı ve ekibi, İl özel idaresi, Ak Parti milletvekili, Ak Parti il başkanlığı ve İlin valisi büyük ihtimalle bu törene sayın cumhurbaşkanının toplu açılış töreninde bu asfaltlamaya çok büyük ve özel önem vereceğini düşünürken tam kadro katılmışlar. Şahsen bu kadar yoğun katılımlı yapılan tüm ilçe teşkilatı(!) vali ve kaymakamın hazır bulunduğu bu törene Ak Parti Genel Merkezinin üst düzey bir yönetici, cumhurbaşkanınında bir bakan göndermemesi büyük bir talihsizlik olarak kayıtlara geçecektir!!!???
Sayın cumhurbaşkanının ve aynı zamanda AKP Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mart ayında yapılan AKP genel kongresinde teşkilatlara söylediği ‘SAHAYA İNİN’ talimatı yanlış anlaşılmış olacak ki; artık basınında davet edilmediği, devlet hizmetinin siyasallaştığı reklam aracına dönüştüğü bir süreci yaşıyoruz. Maalesef toplum olarak şikayet ettiğimiz ama gelecekte şikayete hakkımızın olmayacağı bir sürecin sonuna doğru geliyoruz. Tüm anketler ve vatandaşın tepkisi gösteriyor ki; artık siyasallaşan devlet ve bürokrasi vatandaşı bıktırmış Her yerde siyaset, her makamda icazet ve her noktada devletin siyasallaşmış görüntüsündeki rahatsız edici durum vatandaşın tepkisini çekmeye başlamıştır. Vatandaş devleti tarafsız görmek ister. Kendisine siyasetçiyi aracı kılan o görüntüler kırsalda oy kazandırsa da entelektüel ve okuyan, düşünen her bireyde gelecek kaygısı oluşturur.
Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı teşkilatlarına ‘halka inin’ dedi. Bürokrasi yani devlet Ak Parti teşkilatlarını da yanına alarak cümbür cemaat asfalt atıyor, köylü ile sohbet ediyor, resim çektiriyor, devlet bu kadroların hizmetinde mesajını veriyor. Orada AKP’li vekil 2023 için oy istiyor… Demokrasideki siyasiler için eşitlik ilkesi, kanun, yasa ve devlet adabı ile devlet geleneği kalkarsa rafa inanın hep birlikte yuvarlanırız bir çukura… Çünkü bu gün iktidar olanlar yarın iktidardan gidecek olanlardır… Devlet bu gün değil ama yarın hesap soran tek mekanizmadır.
Mustafa Kemal’in şu sözü bu günleri özetler; “Toplumsal gelişmenin de, çürümenin de temelinde yöneticilerin davranışları yatar”
Benden söylemesi vatandaş orda alkışlıyor ama siyasallaşan parti devletinden de nefret ediyor….
Demokrasi ve özgürlük arayışı; siyasallaşan devletleri ve iktidar sahiplerini tarihin çöplüğüne, hukuku ve demokrasiyi ilke edinenleri ise zirveye taşımıştır.
Saygılarımla…

MUSTAFA EKER
Başa dön tuşu