HOŞ GELDİN EY ŞEHRİ RAMAZAN!

Bir huzur ve mana iklimine girdik..… Mübarek ayların sonuncusu Ramazan ayına girmiş bulunuyoruz.
Bu ayda kalplerimiz mana iklimiyle dolarken midelerimiz boşalacak. Bugün tok açın halinden anlayacak.
Ramazan ayı Müslüman Türk toplumu için birçok değeri ve özelliği içinde barındıran çok müstesna bir aydır.
Ve biz; 12 ayın sultanı Ramazan ayındayız….
Ramazan ayında cenabı Hakkın rahmet ve mağfiret kapıları açılır, insanlık dünyasının en güzel örneklerinin sergilendiği Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) efendimizin ‘komşusu açken tok yatan bizden değildir’ hadis-i şerifini hatırlayanların fakirlere yardım koştuğu bereket ayın adıdır.
Bu ayda birçok sivil toplum kuruluşu, belediye, iftar çadırları, aş evleri ile müstesna ayda hizmette açılır. Bu hizmet uzun yıllar hayırsever vatandaşların oluşturduğu sivil toplum örgütleri tarafından yapılırken bu gün birçok kamu kurumunun ve belediyelerin bu sosyal projeyi hayatta geçirmiş olmaları dikkat çekmektedir.
Yardımların ve de bu tür organizasyonlarda en önemli unsur insan onuruna yakışır biçimde hareket edilmesidir. Peygamber efendimizin hadis-i şerifi olan ‘ sağ elin verdiğini sol elin görmesin’ dediği yardımların gizlilik içinde yapılması unsurudur. Bu yardımların insanları rencide etmeyecek biçimde yapılmasını emreden dinimizi maalesef reklam aracı olarak kullananların olmasıdır.
Asıl amaç yardımın yerine ulaşırken, insan onuru rencide olmadan, gizliliğe ve hijyene önem vererek yardımların sağlıklı biçimde yerine ulaşmasını sağlamak temel görev olmalıdır.
Bu kapsamda sosyal devlet olarak da insanımıza bu dönemde her zamankinden daha fazla ulaşmak onlara yardım elini uzatırken kapsayıcı olmak daha önemli bir hal almıştır. Bu pandemi sürecinde belki bir çok esnaf arkadaşımız, çalışan kardeşimiz size gelip derdini yanmayacak, sızlanmayacaktır. Siz devlet olarak yaklaşık 1 yıldır iş yerlerine kilit vurulan, işinden olan insanımıza ulaşmak temel göreviniz olmalıdır: Çünkü onlar bu güne kadar hep veren ama almamak için çalışan devletine yük olmamak için çırpınan bir kesimdi. Şimdi dünyayı saran pandemi dolayısı ile zor durumda oldukları siftah yapamadan dükkân kapattıkları kapattırıldığı düşünüldüğünde işte sosyal devlet şimdi onlar içinde gerekli olmuştur. Yoksul ve ihtiyaç sahibi insanların istedikleri gibi alışveriş yapabilecekleri bir sitemi kuramadık. Hala kolilerle giden gıda yardımı, sen ve ben ayrımı ile siyaset kokan yaklaşımımızla insanlarımızı ayırmaya devam ediyoruz. Gelin bu ayda bunu yapmayalım… yardımlarımızda hiç kimse rencide olmadan, kendi istediğini alabileceği sağ elin verdiğini sol el duymadan yardımların yerine ulaşması sosyal devlet açısından olduğu kadar dinimiz açısından da oldukça önemli bir proje olduğu aşikârdır.
Hutbelerde ve sohbetlerde kul hakkına vurgu yapılarak insanların kul hakkı ile Allah’ ın huzuruna çıkmaması hatırlatılır. Kul hakkını devlet hakkından ileri göstererek hatta bazen daha da ileri giden söylemler, devlete vergi vermenin bile caiz olmadığını söyleme cüretinde gösterirler. Bu çarpık zihniyet bilmez ki, kulu bulmak mümkünken tüyü bitmemiş yetimin hakkı da olan verilmeyen verginin hesabını öbür dünya da nasıl vereceğidir. Devletin hakkından çalanlar ve millet adına devlete hizmet etmesi gerekenler milletin ve verdiklerinden kendilerine pay, çıkaranlar ( hortumcular, hırsızlar ve ihale takipçileri ) bilmelidirler ki, o kadar çok kul hakkın a girmişlerdir ki, bunlardan hem gelecek hem de geçmiş adına hesap sorulacaktır. İşte bu manada hak etmediği halde yoksulun ekmeğine el uzatan, gösteriş ve kibirle yapılan yardımı yüze vuranlar, fikir ve görüşleri nedeni ile insanı cezalandırarak ekmeği ile oynayanlar, yardımın kesilmesine vesile olanlarda kul hakkına girmiş olanlardır. Bu nedenle Müslüman; önce insan olan insana değer veren bir hoşgörünün üyeleridir.
Bu Mübarek Ramazan ayında yaptığı yardımın, gönül rahatlığıyla reklam aracı olmadan dualarına nail olan kullarından, fakirin hakkını, yoksulun ekmeğini veren Müslümanlardan eylesin…

Hepinize Mübarek Ramazan ayını yürekten kutluyorum. Ramazan ayı ülkemize ve milletimize bolluk ve refah getirsin. Kalplerimizden huzur, soframızdan bereket, yuvalarımızdan dirilik ve düzenlik eksik olmasın.

 

Başa dön tuşu