ONDAN BUNDAN BİR YAZI

TERÖR
– Ya bizden yanasın ya teröristten yana…
Bu tespiti ilk kez İkiz Kuleler saldırısı ardından George Bush’un ağzından duymuştuk. Yani, eğer bizden yana değilsen teröristsin. O günden bu yana iktidarlar sevdi bu ayrımı. Geçmişte bizden! olmayanlar “komünist” diye damgalanırdı. Günümüzde komünizmin yerini terörizm aldı. Terörizmle iltisaklı, irtibatlı, illiyetli yada fiili olarak eylemci de olsa fark etmez. Terörist teröristtir. Ancak, her beğenmediğimize ya da bizden olmayana terörist demenin de sakıncası olduğu bir gerçektir.
Nasıl mı?
Herkes terörist sayılınca terörizm meşrulaşır, kötü bir şey olmaktan çıkar, olağan bir hal alır. Bundan da gerçek terörist kârlı çıkar. Dağdaki gerçek terörist ile masum öğrenci aynı kefeye konulursa halkın teröre karşı öfkesi azalır, devletin terörle mücadelesi zaafa uğrar. Bunu da unutmayalım.

KANAL

Kanal İstanbul her fırsatta gündemde tutuluyor. Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu geçen gün demeç verdi: “Bu yıl kazma vurmak için çalışıyoruz.” Kanal İstanbul’un maliyeti olarak resmi demeçlerde 12 milyar dolar sözü geçiyor. Tahminlerse bunun 3-5 katı olduğu yönünde. Olabilir ne var bunda diyebilirsiniz…
Var olan şu;
Pandemi nedeniyle bütçeden çalışanlara yapılan finansmanın 1 milyar dolar olduğu, İmkânların bu kadarına el verdiği konuşulurken Kanal İstanbul için 12 milyar doları gözden çıkarmak zor olmayacak mı?

ÖLÜM
Hayattan ayrılanlara yapılan cenaze yardımı her yıl güncelleniyor. 2021’in tarifesi de belli oldu. Buna göre…
Milletvekili öldüğünde: 18 bin 900 TL.
Eski milletvekili öldüğünde: 9 bin 450 TL.
Devlet memuru (en düşük rakam): 3 bin 150 TL.
SSK’lı veya Bağ-Kurlu: 928 TL.
Bu tablo karşısında ne denir tam bilemedim ama hayattayken geçilen kıyak ölünce de devam ediyor demek ki…

MUTLULUK
Kuruluşun biri anket yapmış. Ülkemizde hayatından memnun olanlar çoğunluktaymış. Doğruluk derecesi nedir bilinmez ama insanoğlu isterse soğan ekmekle bile mutlu olur, şükreder. Kendini mutlu edecek şeyi yine kendisi bulur. Bu duruma en güzel örnek bir Osmanlı hikâyesidir.
Adam akşam eve gelmiş:
– Karıcığım bu gün çok güzel bir şey oldu, demiş…
– Hayrola ne oldu?
– Cuma selamlığı sırasında padişahın atıyla göz göze geldik…
– Eeee…
– At bana uzun uzun baktı, bu da beni çok gururlandırdı ve mutlu etti.

ERDEMİN PENCERESİ
Başa dön tuşu