Onlar Çalarak, Siz Oylayarak

Değerli okurlarım hayatın bu kadar zorlaştığı bir dönemde bazen de garip ama Türkiye gerçekleri ile de karşılaşıyoruz.
Ama son dönemlerde ilçemizde de oldukça garip olaylar vuku buluyor…
Türkiye de ilk olan ama uygulamaları ile dikkat çeken bir siyasi zihniyetle karşı karşıyayız….
Geçtiğimiz haftalarda yazdığım bir yazı da AKP için Durağan’da başarılı da olsa gelmiş geçmiş en tepeden bakan, kibri büyük, küçük dağları biz yarattık, kaymakamda devlette biziz diyen bir yönetimle karşılaştığımızı belirtmiştim.
Bu gün bu sözümde ne kadar haklı olduğumu bir kez daha gösteren tescilli bir işe alım var ki evlere şenlik…
Önce gelen bilgiye inanamadım..
Haber yapmamıza rağmen herkesin işe girme hakkı olması ve kimsenin siyasi düşüncesi nedeni ile yargılanmaması için söylenen isimleri yayınlamadığım bir olaya gazetemizde yer verdik…
Haber başlığı ile dikkat çekti ve Sinop basınında da yer buldu…
Haberde ‘MÜLAKAT ÖNCESİ OYLAMASI YAPILDI’ başlığını taşıyordu.
Aslında bu 25 Eylül tarihli gazetemizde de yer almış ‘SİYASET Mİ? LİYAKAT Mİ?’ diyerek kamuoyuna duyurmuştuk. O gazetemizde de; “Durağan da Ak Parti kadın kolları başkanı Nazan Akkaya da kurada çıkan isimler arasında yer alırken şimdi sözlü sınavda siyaset mi? Liyakat mi? Tartışması sürerken, listeler belli tartışması da kamuoyuna tartışılan konular arasında yer alıyor” diyerek durumun tartışıldığını belirtmiştik.
Gelen isimleri kimsenin işine engel olmamak ve açığa düşmemek için bilginin geldiği gün yayınlamadım. Ama 9 Kasım’da bir gazeteci arkadaşım ve siyasi parti ilçe temsilcilerinin yer aldığı bir platformda isimleri paylaşarak AKP Durağan ilçe teşkilatında yapılan oylama da çıkan isimleri ve mülakatta bunların kazanacakları iddia ediliyor diyerek kayıt altına almış olduk.
İddiam şu değildir; bu güne kadar gelen iktidarlar çok adil davrandı gibi bir iddia sahibi değilim..
Bundan önceki hükümetler de kendi yandaşlarını işe almışlar ama en azından devleti ayaklar altına alan bu tür bir partizanca tavıra imza atmamışlardı.
Ne demek partide işe alınacakları oylamak!
O zaman o mülakata giren devlet memuruna yazık değil mi?
Göstermelik olarak o işsizlerin karşısına geçen soru soran bu zatlar acaba kişilik olarak kendilerini nasıl hissediyorlar?
Yüzlerce kişinin iş beklediği umut gördüğü mülakatta acaba soru sorarken kendi vicdanlarına sordular mı; yarın bizim çocuğumuzda böyle bir durum ile karşılaşsa ne olur?
Ya da madem oylama ile işe girecekler bizi neden bostan korkuluğu gibi bu adayların karşısına diktiler?
Dediler mi?
Ortaya çıkan ve oylamadaki isimlerin kazandığı cumhur ittifakı ortağı MHP’den 2 ismin sonradan eklendiği mülakat sonuçları için konuşulanlar vatandaş olarak bizi rahatsız etti, devlet olarak sizin vicdanınız sızlamadı mı?
Maalesef ülkemizin artık parti devleti olduğu gerçeği karşısında daha ne olması gerekiyor anlamış değilim!
Devletin kaymakamı var, savcısı var, hakimi var, bürokratı, yöneticisi var ama onlarında sözünün geçmediği makam ve mevkii için kendilerini yok saydıkları bir dönemden geçiyoruz…
Ne kanun işliyor! ne yasa tanınıyor ne de onların devlet olma ve herkese eşit olma okuduğunun hakkını verme vasıfları işliyor…
Neden mi?
AKP Durağan ilçe teşkilatında oylama yapılacak bu basına yansıyacak. Ama maalesef o mülakatta görev alanlar; kendi koltukları için alınacak sayının 3 katı kadar asilin arasından kamuoyuna düşen isimleri bulması tesadüf demek akla ziyandır…
AKP zaten bu kendinden olan olmayan ayrımının yanı sıra artık devlete gireceklerde aradığı kriterin AKP’li olması şartını koyması devlette partizanlığın ne denli artış gösterdiğinin kanıtıdır.
Parti de işe girecekler için oylama yapmak!? Bu cesaret hukuk devletinde gelinen son aşamadır!
Devletin yargısı bu gün harekete geçmeyecekse ne zaman geçecektir? Devlet işe alımlarda artık AKP ilçe binasında yapılan oylamaları baz alacaksa; sınava, kuraya gerek yoktur. Kuralarda muhalefet yapan isimlere de yer verilirken mülakatta sadece oylamada çıkan isimlerin kazanması devlet otoritesinin kaybolduğunun tescilidir!
Bu mülakata giren üyeler FETÖ’nün taktiği gibi kendilerine verilen isimleri listeden çıkartarak koltuklarını korumak adına kendilerini o koltuklara layık görenlere karşı vazifelerini yapmışlardır!
Ama gün gelir devran döner, bu gün kayıtlara geçen ve isimleri ile kayıt alınan bu durum karşısında hesap vermek zorunda kalabilirler…
Unutulmamalı ki asıl olan devlettir!
Parti devletine tabii olanlar ise unutmasın ki; demokrasi onların bu gün varlık sebebidir. Halkına karşı komplo kuranlar, kumpas kurup siyasi oylamaya tabii tutanlar, ellerine verilen listeyi kazandıranlar; bir ekmeğe muhtaç olup umudunu o işe bağlayanların gözyaşlarında, dualarında lanete uğrayacaklardır..
Geçmişte de bu tür yapılan hatalar bir çok iktidarı yer ile yeksan etmiştir. Ama özellikle Durağan’da ülkemiz genelinde olmayan, hiç duymadığım bir olay olmuş AKP ilçe binasında devleti hiçe sayarak işe alınacakları oylayarak BAAS partisinin ve FETÖ’nün taktiği ile AKP’li olması şartı ile oylamada sıralamaya girenler mülakatta işe yerleştirilmiştir. Bize 9 Kasım tarihinde gelen isimler internet ortamında kayıt altına alınmış oylamada çıkan isimlerin kazanacağı belirtilerek Durağanda kulaktan kulağa konuşulmuştur.
İktidar elbette kendi insanını işe alabilir. Ama partide oylama yapmak ne demek? Bu kadar mı gözünüz döndü! Bu kadar mı hukuksuzluğu kendinize ilke edindiniz. Acaba genel merkeziniz bu duruma ne diyor? Çok merak ediyorum.. Yazık!
Hani, önceden soruları sızdırıp devlete işçi-memur alanlar vardı ya? Onlar saklayarak, siz oylayarak yaptınız. Farkınız sizin iktidar olmanız, onların ise devleti ele geçirmek için yapmış olmaları idi.. Ama görünen o ki; siz devleti ele geçirmişsiniz ve hiç kimseden korkmadan işe alınacakları partide oylamaya tabii tutup işe yerleştiriyorsunuz
Yazık! Çünkü; devleti kendine kalkan edenler gün gelir o devletin ışığına, adaletine muhtaç kalırlar… Hz. Ali’ye bir gün sorarlar: Devletin dini olur mu? Şöyle buyurdu: Devletin dini adalettir, adaleti olmayan devlet dinsizdir.
Belki bu sözü ararda bulamayabilirsiniz: O zaman AKP genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın; 2021-2022 Adli Yıl Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmadan örnek vereyim; “Devletin dini adalettir. Eğer bir devlette adalet yoksa onun hangi sistemle yönetildiğinin, kim tarafından idare edildiğinin, vatandaşlarının hangi inanca veya milliyete sahip olduğunun bir önemi kalmaz”
Diyordu. İşte sizin o parti binasında oyladığınız ve Durağan halkının konuştuğu bu durum aslında devletin çıkan çivisinin tescilidir. İşte o nedenle diyorum ki; AKP genel başkanı ve cumhurbaşkanı Erdoğan duysa bu duruma ne der? Sağolun sayenizde BAAS partisi olduk, FETÖ’den farkımız kalmadı ? diyerek sizi al aşağı eder mi? Yoksa tebrik edip devlet anlayışını siyasi partiye kurban edenlere iyi mi yaptınız? Diyerek övgü mü dizerdi…
İnanın bunu merak ediyorum.. Oy vereninde vermeyenin de cumhurbaşkanı olduğunu, devlet işlerinin parti binasında yürümediğini iddia ettiğinize göre tarafsız olduğunu söyleyerek milletten oy istediğinize göre işe alımda bile siyasi parti binasında devlette işe alımla ilgili yapılan oylamaya ne der? çok merak ediyorum!!!
Maalesef; Durağan’da adaleti şaşmış, freni boşalmış devleti kendi zanneden bir yönetim anlayışı ile ilkleri yaşıyoruz… Bu gün buna alkış tutanlar aslında bu ilçeye ve de devlet anlayışına ne kadar kötülük yapıldığının farkında bile değiller..
Siyasi parti ilçe başkanı elbette liste verecek, elbette kendi gücünü kullanacak ama siyasi partiler bunu partide oylayarak yapmazlar. Bu alışkanlık haline getirilirse yarınlar ülke için daha korkunç hale gelecektir. Asıl olan devlet erkanından ricacı olmak, yardımcı olmalarını istemek en doğal hakkınızdır. Durağan’da yaşanan bu durum böyle değildir. Devlete işe alımlarda 30-40 kişinin oy kullandığı böylesine skandal bir durum, bizatihi parti devletinin tescili ve oradan çıkan isimlerin kazanmış olmasıdır. İnanmadım ama gerçekmiş! Hepimize geçmiş olsun…

MUSTAFA EKER
Başa dön tuşu