TRAFİK ‘TAKDİRLE’ DEĞİL TEDBİRLE ÖNLENİR!

İslam dinin birleştirici, kaynaştırıcı küslerin barıştığı, akraba, eş ve dostları ziyaret ettiğimiz, onun içinde yollara düştüğümüz 9 günlük mübarek Kurban Bayramı sonrası ekmek parası için doğduğumuz topraklardan doyduğumuz topraklara doğru yeniden yollara düşeceğiz…
Yine uzun süren bir bayram tatili sonrası ekmek parası için çocuklarımız ve geleceğimiz metropollere görev yaptığımızı noktalara doğru hareket edeceğiz.
Devlet yollarda ciddi denetimler alıyor almasına da vatandaşların dikkatsizliği ya da bir başka trafik magandasının yollarda saçtığı tehdit can almaya, bayramlara gölge düşürmeye, insanımızı sevdiklerinden koparmaya, ocaklara ateş düşürmeye devam ediyor…
Her bayram öncesi ve sonrasında yürekleri burkan manzaralar ailelerin ocağına kor ateş gibi çöküyor ülkemizde…
Yıllar önce köstebek yuvasına döndü dediğimiz yolların duble yollarla örülmesi vatandaşların hız merakını da tetikleyen bir unsur olarak geri gelmişti. Eline bir belge alıp ben araba kullanıyorum diyen trafik magandalarının terör estirdiği, yollara düşen binlerce insanımız akıbetini bilmeden ‘takdirde ne varsa’ diyerek bazen sevdiklerine, bazen evlerine koşuyor.


Bu koşma bazen takdirle örülüyor, bazen ihmalle! Tedbir almadan takdire havale eden zihniyetler geride gözü yaşlı, bayramı sevdiklerine zehir eden ocaklar bırakıyor. Trafik ne bir anlık dalgınlık ne de uzağı görme kavgasıdır. Trafik; kuralları olan ve dikkat isteyen, tedbirini de sana bırakan yaşamın ipin ucunda gidip geldiği sen sorumlu olsan da sorumsuz insanların cirit attığı ve senin kader diye adlandırdığın ömrünü alan, sakat bırakan, sorumsuz toplum olmanın adıdır ülkemizde. Sorumluluğu sadece ehliyet almak, kontrollerde göstermek zannedenler ve bunu maharet sayarak yollarda bilmem kaç beygirlik motora hükmettiğini düşünenler öyle bir an geliyor ki, bazen arka koltukta oturan sevdiklerini, bazen de kendisi hayatı ile ödüyor.
Siz hiç vicdanınıza hükmedebildiniz mi ? Nefsiniz yasaklasa da, kendinizden birileri zarar görmedikçe, bir başkasına verdiğiniz zarar sizi hiç rahatsız etti mi? Gelin bugün öyle düşünün! Yarın yola çıkmadan, yolda sizden başkalarının da olduğunu, onlarında sevdiklerine gitmek için yollara düştüğünü hayal edin. Varın siz yarım saat geç gidin, varın siz akşama evinizde olun, ama sakın ola ayağınız gaz pedalında, kafanız hesaplarda takılı kalmasın. Çünkü; taşıdığınız sevdikleriniz için bir parça canınız ve sevdiklerine gitmek için yola çıkmış insanlar var bu yolda! Ve senin hesaplayamadığını bir başkasının da hesaplayamadığını düşün. Ve onun yerine hesap yap ki; hem senin hem de onların yaşamı uzasın.


Bu ülkede yollarda can verenlerin, kaza görenlerin vebalini sorumluluğunu üzerinde taşıyan siyasiler, karayolları ve trafik ekipleri sizlerde sorumluluğunuzun bilincinde olarak görev yapın ki; insanımıza bayram zehir olmasın! Belki hiç biriniz bu emeğinizin karşılığını alamıyorsunuz. Ama bir düşünün, belki de bu bayramda kurtaracağınız bir hayat, yaşatacağınız bir umut, ömür boyu çekeceğiniz vicdan azabından daha iyi değil midir? Yollarda olmayan trafik levhaları, olmaması gereken çukurlar binlerce insanımızı kara toprakla buluşturmasın… Bu günlerde bir bayram dönüşünde insanlarımın umutlarının solmaması için önce sorumluluk diyorum.. Bayramları bayram yapan insanların sevdiklerine kavuşmasıdır. Siz gelecek yıllarda ki bayramlarda insanların sevdiklerine kavuşması için bu gün daha dikkatli davranarak bayramını tadını kimsenin bozmasına müsaade etmeyin..


Terörün yapamadığını yapanlar, binlerce insanımızı, gencimizi umutlarımızı toprağın altına atanlar; unutmayın ki bu yollar bir gün sizi de sevdiklerinizden koparabilir. Ve o gün sizin içinde her şey bitmiş olduğunda başınızda ağlayanlar, aslında bir nevi size sitem edenlerdir. Ne bu sitemi duyun, ne de bir başkasına sitem ettirin. Gelin bir bayram dönüşü daha gelecekteki bayramlara insanlarımızın, sevdiklerine kavuşacağı, insanlarımızın anı ve gözyaşına boğulmadan bayramı bayram gibi yaşamanın tadında bırakarak yollara düşelim… Trafiği takdirle değil tedbirle önleyelim…

Başa dön tuşu