‘AK’ PLAKALARDAN SONRA ‘RTE’ PLAKALAR!

Sinop’ta günlük gazete çıkartmaya başladıktan sonra 3 Kasım 2002’de yapılan seçimler de AKP iktidar olmuştu.
O dönemlerde demokratik tartışmalar oldukça iyi, keyifli ve güzeldi..
Çok seslilik vardı. Her partiden bir ses geliyordu..
O dönemlerde Sinop sokaklarında ilçelerinde birden bire artmaya başlayan ‘AK’ plakalar boy göstermeye başladı…
Bu günde artık her nokta da ‘AK’ plakalar görmek mümkün..
Bundan daha doğal bir şey yoktur bunu yadırgamıyorum da.. Lakin o dönemlerde özel olarak alınan AK plakalardan sonra şimdi de lüks araçlarda ‘RTE’ modası başladı…
‘RTE’ plakalı araçlar inanın insanın aklına çok soru getiriyor…
Güç gösterisi mi? Ya da bir şeylerden sakınmak korunmak için iktidarın cezbedici gücüne yaslanmanın yeni versiyonu mu?
Yoksa gerçekten bir Recep Tayyip ERDOĞAN sevdası mı?
Bunu süreç gösterecektir…
Ben 2005 yılında ‘AK’ plakaları yazdıktan sonra ülke gündemine bir çok gazetede bu konu işlenmeye hatta köşe yazarları bir konuyu da ifşa etmeye başlamıştı..
Umarım ve dilerim ki; RTE plakalarda bunlardan olmasın…
Durağan oldukça küçük bir ilçedir.
Son dönemlerde ilçede artan sıfır araç trafiği cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 125’inci kuruluş yıldönümü, 2007 yılında TÜSİAD’da yaptığı konuşma ve uyarıyı aklıma getirdi.
Ve yine 2018 yılında AA(Anadolu Ajansı)nın servis ettiği
“Öte yandan, İstanbul Organize Vergi Kaçakçılığı ile Mücadele Grup Başkanlığı vergi müfettişleri tarafından yürütülen bir inceleme ve araştırma kapsamında düzenlenen Görüş ve Öneri Raporu ile araç kiralama ya da filo hizmeti veren işletmelerin düzenledikleri sözleşmelerde belli bir tutar olarak yer alan Kasko ve İhtiyari Mesuliyet sigortası taahhütleri Damga Vergisi yönünden değerlendirildi. Söz konusu sektörde faaliyette bulunan 11 mükellef vergi incelemeye sevk edildi”ği haberinin yer aldığı paylaşım geldi..
Sahi Durağan araç bayiisi olmayan ama sözde sıfır resmiyette 2. El ama satış rekorları kıran toplu araç alımlarının görüldüğü bir ilçe haline geldi. Bütün Sinop’ta, ilçelerinde hatta komşu illerde bu kadar ucuz satılan araçlar konuşuluyor.. Sizce birilerinin bunu nasıl başardığı konusunda artık açıklama yapması, birilerinin de bu durumu incelemesi gerekmiyor mu?
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın isimlerinin baş harflerinin yer aldığı ‘RTE’ plakalı araçlar geçmişte gündem olan’AK’ plakalara dönmesin…
Çünkü bir ilçe de devletin teminatı kaymakamından, Cumhurbaşkanının temsilcileri olan AKP il başkanından, ilçe yönetimine, il genel meclisi üyesine, Sivil Toplum Örgütü temsilcilerine kadar herkes ucuz araba peşine düşmüş ve bilinçli olarak kurulan şirketler aracılığı İle 2. ele düşmüş ama sıfır olarak satılan ve 3 ay sonra satışı yapılabilen, bayinin değil hileli biçimde Kiralama Yöntemi İle 2. 3. şirketin satışında 34 plakalı araçların sıfır kampanyasına katılıyorsa bizde oturup düşünürüz bu RTE’nin sırrı ne? Sayın cumhurbaşkanının ya da temsilcilerinin bayiiden, banka kredisi ile almak yerine, sıfır araç niyetine banka kredisi kullanılamayan bu nedenle peşin para ile 3 ay beklemeli, ucuz sattıran bu sistemin, yasanın ya da güvencenin kerameti ne? 2. El galerici de , parası olup yatırım amaçlı alan esnafta ucuz et misali toplu araçlar alıp stokluyor iddiaları konuşuluyor? Devlet vatandaşın konuştuğunu duymuyor mu?
Bir zamanlar bu ilçenin gidişine yön veren sessiz ama etkili zenginler vardı. Şimdi ise onlar ya da onların bu gün varisleri, temsilcileri bir tek kişinin peşine takılmış zenginler kulübünü görmek ilçenin konuştuğu bir gündeme dönüşmüşse ya kar çok ya da paylaşılacak mal derler adama !..
Velhasıl hizmete eyvallah! İstihdama eyvalllah !
İyi de bunları yapmak için iktidar partisinin yönetiminde iken hemde bu ilçenin sayılı zenginleri iken bir kişinin peşine takılıp kaymakamda o, bakanlıkta o, sanayide o, sivil toplum da o, sokakta o olunca eee hali ile burası küçük ilçe insan konuşuyor bilmediğimiz, görmediğimiz sizi buna bu kadar muhtaç eyleyen sır ne?

Başa dön tuşu