AMAN DİKKAT

Gece ile gündüzün oldukça farklılık gösterdiği, iklimlerin tamamen değiştiği bir süreci yaşıyoruz. Bölgemizdeki insanların geçim kaynağı olan çeltiğin hasat zamanındayız. Yollar çeltik kurutma alanları olurken umutlar ise hasadın bereketli ve randımanlı bir hasat sezonu kapatmaktır duaları..
Oysa bu gün üretimi ile oldukça meşakatli olan çeltik ekimi ilkbahar ayı ile başlar, su yeterli mi? yetersiz mi? tartışmaları, umutları, kavgaları ile sürer, sulamak için kullanılan elektrikli pompaların artan maliyetleri ile hesap ederek hasat sezonuna gelinir. Orda umutlar tarladaki verime, randımanki kaliteye, alacak tüccara, devletin açıkladığı taban fiyata derken çeltik hasat sezonu sonunda ilçede; esnaftan, tüccara, çiftçiden tüketiciye herkes bir umutla ekonomiden nasibini alır..
Durağan da sonbahar hasadın ekonomiye katma değer kattığı aylardan biridir bu nedenle… Köylü mantarı ile çiftçi çeltiği ile esnaf hasadın bereketi ile umutlanır… Çiftçimiizin, köylümüzün hasadı bol, kazancı bereketli umudu daim olsun..
Sonbahar ayına girdiğimiz bu günlerde kışa hazırlıkta başlar .. hele mevsimler bu kadar değişken olduğu gece ile gündüzün farklılık gösterdiği kaloriferli binaların sobaya dönüş yaptığı, artan pelet fiyatları nedeni ile kömür almaya başlayan vatandaşımızla birlikte aman dikkat diyoruz. Geçmişte yazdığım ‘tedbirsiz takdir olmaz! başlıklı yazımı tekrar yayınlayarak; hasadın kazanca, mantarın ekonomiye değer katttığı bu süreçte soba ve mantarla ilgili uyarılarımı yapmak istiyorum. Özellikle uzun zamandır soba kullanmayan ama oluşan ekonomik koşullarla tekrar sobaya dönen ailelerin bacalarını temizletmeleri, kontrol ettirmeleri büyük önem arz ediyor…

tedbirsiz takdir olmaz!
Sobalara dikkat!
Mantar zehirliyor!
Soba ve mantarın tek ortak özelliği birinin oluşturduğu köz ile pişen mantarın yenilmek sureti ile zehirlediği, diğerinin ise aynı ateşten çıkan közün yutularak zehirlemesinden ibarettir.
İşte o günler bu günlerdir!
Mantar pazarda gani…
Sobalar evde yanmaya başlamıştır!
Dikkatsiz yakılan her soba, temizlenmeyen baca bir felakete davetiye çıkartabilir. Soğuktan korunayım derken farkında olmadan sizi zehirleyen karbonmonoksit olabilir. Veya düzensiz kurulan bir soba, dökülen kül, sıçrayan ateş felaketlere yol açabilir.

Mantara gelince! tanımadığınız, bilmediğiniz ürün olan mantarı tavsiyeler üzerine almayınız. Canınız mantar yemek istiyorsa sizin için en güvenli yol kültür mantarlarıdır!. Sanıyorum ki, yakında gazeteler mantar zehirlenmelerini de sobadan zehirlenmeleri yine manşetlerine taşımaya başlayacak…
Mantar zehirlenmelerine bağlı ölümlerden uzak durmanın en kolay yolu yabani mantarlardan uzak durulmasıdır. Dağ köylerinde insanların mantardan zehirlendiğini duymak pek mümkün değildir. Onların yaşamının ayrılmaz bir parçası haline gelen mantar, zehirlenmelere yol açmaz iken pazarlarda satılan ve işin uzmanı olmayan kişilerin getirdiği görünümü ve rengi ile sağlıklı görünen mantarlar sizin ve sevdiklerinizin felaketi olabilir…
Onun içindir ki, uzmanlar ilkbahar ayı ve sonbahar ayında mantar zehirlenmelerinin arttığına dikkat çekerek mantarın Rus ruletinden daha tehlikeli olduğunu vurgularlar. Rus ruletinde silahın için konulan altı mermiden birinin size isabet şansı 6/1 iken mantarda bu rakam yarı yarıya yükselmektedir. Uzmanlara göre ormanlık alanda ve kırlarda kendiliğinden yetişen mantarların yenilebilenlerini, zehirlilerinden ayırmanın güçlüğü vurgulanarak, tanımak için pratik noktalarının olmadığı kaydedilir. Tanımadığınızbilmediğiniz veya tandığınız bildiğiniz yetişme ortamına göre zehirli bakteri taşıma riski yüksek mantarların sağlığınızda olumsuz yaralar açması kuvvetle muhtemeldir.

Onun için siz siz olun gelişmiş ülkelerin tercih ettiği kültür mantarını tercih edin. Yaşamadığınız bilmediğiniz bir dünyanın yiyeceğini kendi dünyanıza alarak hayatınızı tehlikeye atmayın.
Tedbiri almadan takdiri Allah’a bırakırsanız; Sobalar yakar kül eder, mantarlar hayatınızı zindan, yaşamınızı felç edebilir.
İnsanoğlu belindeki silahıda tedbir için taşır. Fakat nedense tedbir için taşıdığı silah bugünlerde insanlarımızın sevdiklerini alıp giderken kendisinin hayatını karartan en önemli araç konumundadır. Tedbirlidir! lakin tedbir heyecana yenik düşer! Tedbirlidir, lakin tedbir öfkesine yenik düşer! tedbirlidir, Lakin tedbir yanındaki arkadaşının hırsına yenik düşer! Tedbirlidir, lakin insandır tedbir nefsine yenik düşer! Hayata yenik düşmemek için tedbirinizi o kadar sağlam alınki iradeniz insan gördüğünüz yerde sizi takdir etsin! Sobanın dumanından, mantarın zehirinden ve de silahın gölgesinden takdirle değil tedbirle çıkabilirsin…

MUSTAFA EKER
Başa dön tuşu