ENFLASYON’UN DRAMI

Medyada övgüler, nasihatlar yağdıranlar, ayda 100 -150 bin TL alanlar fiyatlardan ve zamlardan haberdar değiller galiba. Asgari ücretin 1070 tl üzerindeki açlık sınırı 5323TL! Mutfak enflasyonundaki artış aylık %8,02, son on iki aylık %85,02! Yoksulluk sınırı 17.340 TL! Bekâr bir çalışanın aylık yaşam maliyeti 6.965 tl‘ye tırmandı.1 litre sütün fiyatı KDV indiriminden sonra 7 liradan 17,5 liraya yükseldi. Çocuğuna süt ve ekmek bile alamayan insanlara neyin övgüsü neyin nasihatı bu? Son bir yılda evime ekmek götüremiyorum diye intihar eden kaç kişi var!! Yoksulluğun da yoksulluğu varmış!!
Telefonunu çıkar diyen amcalar, dayılar, teyzeler size bir örnek vereceğim. Geçen sene 6.700 TL aldığım telefon şuan 11.840 TL bunları soracağınıza oturun da gelen faizleri sorgulayın!!!
Mercedes’e biniyorlar ama devenin faziletlerini anlatıyorlar, kahvaltıda havyar yiyorlar ama çörek otunun şifasını anlatıyorlar, İtalya’dan marka giyiyorlar ama peygamberin hırkasını konuşuyorlar, saraylarda oturuyorlar ama Peygamberin kerpiç evini övüyorlar!!
Birisi çıkıp, “ben eti kasaptan almıyorum, koyun kesiyorum” diyor! Bir diğeri, “karpuzu manavdan almayın, ben karpuz ektim ucuz olsun diye” diyor! Aç bıraktıkları vatandaşla, dalga geçiyorlar artık! Biz ne ara millet olarak dalga konusu olduk?
Bozuk olunca maya
Ne ar tanır ne haya.. ‘’Mevlana’’
Önce ev alabilme özgürlüğümüz gitti, sonra yavaş yavaş otomobil, motosiklet, sonra bisiklet ve en son olay sofraya geldi. Sıra maalesef et, market ve en acısı kendi ürettiğimiz sebze, meyve ve yeşillik alabilme özgürlüğümüzü kaybettik… Sosyal medyada yabancıların dalga konusu dahi olduk. Belgesel kanalları fakir ülkeleri çekmek için ziyaretlerde bulunur yakında bizim ülkeyi de çekmek istemeyecekleri ne malum?
Milletvekilleri KPSS girsin 70 alamayan köyüne dönsün, nasıl fikir ama?
Yoksa eğitim alan insanların, kendisini geliştirmiş insanların kurabileceği bir cümle değil bunlar!!
Silah satan barış ister mi? İlaç satan sağlık ister mi? Din satan ilim ister mi? Hırsız olan hukuk ister mi? Beş kuruş serveti olmayanların 20 yılda milyarder olmaları sizleri ilgilendirmiyorsa karpuzu dilim ile domatesi tane ile almaya mecbursunuz!!
RUSYA savaşıyor enflasyon % 17, UKRAYNA savaşıyor enflasyon % 16, TÜRKİYE SAVAŞMIYOR enflasyon % 70 !!! En büyük savaşı biz veriyoruz ‘Cehaletle’ maalesef.. Biz ne yapalım arafta? Ülkede neyi tutsan elinde kalıyor… Aslında şu anda dünyanın en büyük savaşı Türkiye’de oluyor, hayatta kalmaya çalışan, geçim sıkıntısı çeken büyük bir çoğunluk malum partinin söylediği yalanlarla büyük bir savaşın içinde, bu savaşı da şükrederek kazanacaklarına inanan en az %15lik bir kesim var, savaş büyük enflasyon çok…
Eski Türkiye’den bahsedenler ilaca gene zam var! ilaçta içemeyecekler hatta sağlık ocağına gidip muayene olup 8 tl muayene ücreti çıkıyordu şimdi yeni zamla 33 tl hayırlı olsun. 5TLlik göz damlası 50TL daha nasıl örnek verebilirim? Veya buraya verdiğim örnekleri nasıl sığdırabilirim???
Gözümü kapatıyorum ZAM gelmiş, ya gözümü açtığımda alamayacak duruma gelirsem? Ekmeği bulamayan pastayı nasıl bulsun? Süt yoksa Manda yoğurdunu nasıl bulsun?
“Sopayı diksen filiz verecek şu topraklarda hala sürünüyorsak, açsak, yorgunsak iki sebebi var; cehalet ve ihanet…” — İlber Ortaylı

Başa dön tuşu