GELİŞMEK LAZIM

Okullar demokrasinin kalesidir. Bu kaleler kapılarını bir süreliğine öğrencilerine kapattı. Ama ne zaman bu öğrencilerin kafasına uygun bir kale açılacak o şüphe verici. Biz “Çocuklarımızın ayaklarına gösterdiğimiz özen ve bakımı kafalarına göstermiyoruz. Ayaklarına uygun olsun diye pabuçlarını ısmarlama yaptırıyoruz acaba kafalarına uygun okulları ne zaman yaptıracağız? “(Claparade) yaşadığımız şehirde Sağlık, Anadolu, imam hatip ve Metem den başka neden bir okul olmasın? 

Sosyal bilimler, fen, güzel sanatlar

Bu liselerden birini isteyen bir çocuk neden şehir dışına çıkmak, neden ailesinden ayrı kalmak veya ailesinin düzenini bozmak zorunda kalsın.

Durağan gerçekleşemeyen fikirlerin mezarlığı olurken ilerlemeyiz. Bizi ilerletecek olan gençlerin hazır bir zemini yok iken gençlerden çok bir şey bekleyemeyiz. Durağan’ nın yerli gençleri durağandan çıkmak uzaklaşmak için yer arıyor. İmkanların sınırlı olduğunu onlarda gayet iyi biliyor.  Bu kalelerin kapanma sebebi öğrencilerin tatil yapması iken bizim şehrimizde öğrencilerin gidip aktivite yapabileceği bir yer yok. Bu çocukların rakibi yarın İstanbul daki çocuk olcaktır. Bu İstanbul daki rakibi evde çalışmaktan bunaldığı zaman gidebileceği bir kitap cafe si varken durağanda ki öğrencinin pek gidebileceği bir yer yoktur. Bu rakip bir dersi anlamadığı zaman gidebileceği bir dershanesi var iken durağandaki öğrencinin böyle bir şansı yoktur. Rakipte olup durağanda olmayan bir çok şans var iken ebeveyinler çocuklarından başarılı mesleklere sahip olmasını bekliyor. Hem ebeveyinler çocuklarının doktor mühendis avukat gibi büyük işler yapmasını bekliyor. Hem de çocuk başarısızlığa gelince bundan bir şey olmaz kafasına giriyor. 

Sorarım size Metem bu sene niye bir tane bile 9. Sınıfta öğrencisi yok.  Her öğrenci başarılı olacak diye bir şey yok. O çocuklardan sağlığa, Anadolu ya giden bir sürü öğrenci belkide metemde okuyup kendi dükkanını açacaktı. Esnaf olacaktı. Her meslek güzeldir her şehrin okulu güzeldir ama bizim bir şeyler başarmak isteyen öğrencilerimiz neden düzen bozsun. 
Okullar kapitalist toplumun üreme organlarıdır. Çocuklar bu yerlerde geleceğin tüketicileri olarak tasarlanırlar. (lvan lllich)
Bu yüzden çocuklarımızın bizim geleceğimiz olduklarını unutmayalım.
Eğitim kafayı değiştirmek demektir. Belleği doldurmak değil. (Mark Twain)
Umarım burda denildiği gibi olur ve okullar çocuklarımızın belleğini doldurmak yerine kafayı değiştirir. Çünkü artık bu kafanın değişmesi lazım ,Durağanın ilerlemesi lazım
Başa dön tuşu