MESLEK KURULUŞU OLDUĞUNU UNUTMADAN…

Değerli okurlarım  yaklaşık 10 yıl önce kapanma aşamasına gelen, borcunu ödemekte zorlanan ve müdahele edilmediği takdirde kapanarak Boyabat’a taşınacak olan Durağan Esnaf ve Sanatkarlar Ulaştırma Hizmetleri Odası başkanlık seçimlerini yarın yapacağız...
Öncelikle Durağan esnafı şunu iyi bilmelidir; sivil toplum örgütleri ya da meslek kuruluşları siyasetin arka bahçesi değil bölgenin sorunlarını yetkili mercilere iletmede temsilcilsi olduğu kitlenin  önünde bayrak taşıyacak, ona yol gösterecek ve hatta gerektiğinde eylem yapabilecek kadar bilgi ve beceri sahibi olmalıdır.
Sivil toplum örgütleri ve meslek kuruluşları yasalardan doğan haklarını kullanırken seçilmiş olmanın ve temsil etme yetkisini bir başkasına ya da siyasete ipotek etmeyerek siyasi düşüncelerinden ayrışarak  kimden tarafa karar alması gerektiğini iyi bilmelidir.

Her bireyin her yurttaşın siyaset yapmak ya da sivil toplum örgütlerinde görev almaları yasalardan doğan en doğal hakkıdır.
Bu iki görev bir arada yürütülebilir. Ama ikisininde durduğu yer ve ayrıştığı noktalarda siyaseti özellikle yasal olarak kurulmuş milletin ortak sorumluluğunda bulunan meslek kuruluşlarının çalışmalarında ayrı tutabilmek büyük bir maharet ve bilgi birikimi ister.
İlçe ollarak en büyük kanayan yaramız ses getiren sivil toplum örgütüne, derneklere sahip olmamamızdır.
Sivil toplum örgütleri meslek kuruluşları dünyanın her yerinde Türkiye’nin metropol kentlerinde, gelişen ilçelerinde varlıklarını hissettiren kurum ve kuruluşlardır. Onlar toplumun sesi kulağı ve gözü olduğu kadar hizmetlerin gelmesinde en büyük pay sahibidirler.
Basının karşısına çıkan, yasalardan doğan haklarını yüksek sesle dile getiren, ilçenin ya da yörenin kanayan yarasına parmak basabilen gerektiğinde tepki koyabilen ve tepkisine üyelerine de ortak edebilen anlayış her istediğini iktidar kim olursa olsun alabilen ve derdini anlatabilen yapılardır.
Burada ben onu yaptım bunu yaptım şöyle oldu, böyle oldu diyerek sizlere geçmişten örnekler vermeyeceğim.
Yaşananlar yaşanmışlığı ile kalırken asıl olan geleceğe nasıl bir anlayışla gideceğimiz ve sesimizi nasıl duyuracağımızla ilgilidir…
Örneğin yine yasalardan doğan hakların kullanılmasında esnaf odası baskın güç olarak öne çıkacak mıdır?
Siyasetçi olarak her gelen esnafı dolaşacak ama esnaf odasını unutacak mıdır?
Belediye esnaf ile ilgili kararlarında Durağan esnaf ve sanatkarlar odasıyla fikir alışverişinde bulunacakmıdır?
Alınan kararlar kamuoyuna yansıtılmasında istişare noktaları açık tutulacak mıdır?
Elbette herkes bir yere talip olacak ama talip olduğun koltuğun sadece makamdan ibaret olmadığını bu ilçede esnaflık yapan her bireyin, her esnafın temsilcisi olduğu gerçeğini asla unutmayacak, sorunlara yaklaşımında temsilcisi olduğu kitlenin bilgilenmesine kendisine oy verse de vermese de tarafsızlık ilkesi içerisinde hareket etmeyi kendine şiar edinmelidir.
Maalesef ilçemizde kanayan en büyük yara belirli grupların her zaman esnafın, seçmen kesiminin üstünde etken olması onlara gerek yerel seçimlerde gerekse meslek kuruluş olan bu noktalarda kendi otoritelerini hissetirmeleridir.

Onlar; makama gelmek isteyenlere kazanacaksanız bize yer vereceksiniz diyen iktidar temsilcilerine karşı ses yükselmesini engelleyen, kısacası sivil toplum örgütünün var olma felsefesini yok eden sadece koltuğu işgal ettiren bir yapıya büründürürse işte o zaman o yörenin kaybettiği gündür.
Biz ilçe olarak bireysel takılan, toplumsal beklentiler yerine şahsi beklentilerimizle oylar veren bir yapının yıllarca esiri olduk.. ‘O gitsin bu gelsin’ ‘bu kazanmaz şu kazansın’ Belediye seçimlerinde bu şekilde oy kullandık.. Sivil toplum örgütü seçimlerinde bilgiye değil kişiye yakınlığımıza, köylümüz olup olmadığına ve hatta ekonomik gücü ile orantılı oy kullanmak sureti ile ilçemizin Sinop’un en fazla göç veren ilçe olmasına yardımcı olduk.
Bu seçimde umarım ve dilerim ki; oy getirene değil hizmet getirene, tarafsızlık ilkesi içerisinde her siyasi düşünceye eşit durabilene, projesi ile ortaya çıkıp esnafın sesi olacağım diyebilene ve de en önemlisi ilçemiz adına konuşacak konuşturacak bilgi birikiminin kazanması dileği ile 3 adayımıza da başarılar diliyor, seçim sonuçlarının ilçeye hayırlar getirmesini temenni ediyorum.
Konuşan, hakkını arayan sivil toplum örgütü var ise demokrasi güçlenir, vatandaş bilgi sahibi olur ve o yöre kalkınmada başarıya ulaşır…
Saygılarımla…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı mustafa-eker-köşe-yazısı.jpg
Başa dön tuşu