Akciğer kanserinin 7 belirtisi

Akciğer kanseri beirtilerini tanımak ve hastalığın en önemli nedeni olan sigaradan uzak durmak, hastalıkla mücadelede büyük rol oynuyor.

Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Emin Gökhan Kandemir, “17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü” öncesinde akciğer kanserinin belirtileri ve tedavisine dikkat çekti.

Her yıl 1.3 milyon kişinin akciğer kanserinden dolayı hayatını kaybettiğini belirten Kandemir, “Akciğer kanserinde erken tanı önemlidir; çünkü akciğer kanseri sıklıkla kemik, karaciğer, beyin ve böbrek üstü bezlerine yayılım göstermektedir” dedi.

BU BELİRTİLER AKCİĞER KANSERİNİ İŞARET EDEBİLİR!

1) Sürekli nefes darlığı, hırıltılı solunum.
2) Geçmeyen ve giderek kötüleşen öksürük.
3) Kanlı balgam.
4) İştah kaybı ve zayıflama.
5) Göğüs ağrısı.
6) Ses kısıklığı.
7) Yutma güçlüğü.

YAŞ İLERLER RİSK ARTAR

Akciğerlerin her ikisinin ya da birinin dokusunda, anormal hücrelerin kontrolsüz büyümeleri ve çoğalması ile gelişen kötü huylu tümörler, akciğer kanseri tablosunu ortaya çıkarıyor. Akciğer kanserinde yaş önemli bir faktör. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artıyor. Akciğer kanseri, 45 yaş altında nadiren ortaya çıkabilirken, genellikle 50-70 yaşlarında tanı konuluyor. Akciğer kanserinin kadınlarda görülme sıklığı da giderek artıyor.

kanser2

SİGARAYI BIRAKIN RİSKİNİZİ YÜZDE 50 AZALTIN

Önlenebilir bir hastalık olan akciğer kanserinden korunmak için öncelikle içiliyorsa sigaranın bırakılması gerektiğini vurgulayan Dr. Kandemir, “Sigarayı bırakmakla risk azalmaya başlar ve yaklaşık olarak 10 yıl sonra akciğer kanseri oluşma riski yaklaşık olarak yüzde 50 azalmış olur. Sigara içmemek ve sigara içilen ortamlardan uzak durmak akciğer kanserini önlemenin en basit yoludur. Akciğer kanseri vakalarının yüzde 85’inden sigaradan kaynaklanmaktadır. Günde tüketilen 1 paket sigara, akciğer kanseri riskini 20 kat daha artırmaktadır” diye konuştu.

A VİTAMİNİ VE BETA KAROTENE DİKKAT

Akciğer kanseri konusunda yapılan birçok çalışma, günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketen kişilerde hastalık riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor. Ancak beslenme şeklinde akciğer kanseri riskini azaltan unsurlar kadar kanser riskini artırabilenler de söz konusu olabiliyor. Örneğin sigara içen kişilerin “A vitamini ve beta karoten” yönünden zengin gıdalar tüketmesinin riski artırdığı biliniyor.

rontgen

ERKEN EVREDE BAŞARI İLE TEDAVİ EDİLİYOR

Akciğer kanserinin belirtileri ile karşılaşıldığında mutlaka doktora başvurulmalı. Akciğer kanserinin erken evrelerde tespit edilmesi durumunda başarıyla tedavi edilebildiğini aktaran Kandemir, “Tedavi şekli; kanserin tipi, tümörün büyüklüğü, yerleşimi, yaygınlığı ve hastanın genel durumuna göre belirlenir. Günümüzde modern tedavi yöntemleri sayesinde hastaların yaşam kalitesi ve süresi artmış durumdadır” dedi.

 

Başa dön tuşu