BİRBİRLERİNE YOL VERDİLER !

Geçtiğimiz hafta basına MHP’de istifa şoku haberleri sonrası mevcut MHP il yönetimi basının karşısına ilçe başkanları ile beraber çıkarak ‘İSTİFA YOK, YOL VERDİK’ açıklamasında bulunmuştu. Açıklama sonrası istifa ettik diyen MHP’li isimlerle MHP il yönetimini tekrar karşı karşıya getirdi.

MHP il başkanı Ali Çakır; “…Ne yönetim kurulundan ne de partimizden herhangi bir istifa söz konusu değildir. Yalnızca yorulan ve yol yürüme kabiliyeti olmayanlara, hukuk çerçevesinde parti tüzüğümüzün amir hükümlerine göre yol verilmiştir….”

Yönetim kurulundan düşürilmediklerini istifa ettiklerini açıklayan grup ise;
“Yol yürüme kabiliyeti olmayan il başkanı ile fikren ve kalben bağımız kalmamıştır”

MHP Sinop İl Başkanı Ali Çakır, istifa haberlerine sert tepki gösterdi. Çakır düzenlediği basın toplantısında; “Ne yönetim kurulundan ne de partimizden herhangi bir istifa söz konusu değildir. Yalnızca yorulan ve yol yürüme kabiliyeti olmayanlara, hukuk çerçevesinde parti tüzüğümüzün amir hükümlerine göre yol verilmiştir” dedi.
Çakır açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Bu gün burada, epeyce bir zamandır partimizi temsil veya çalışmaları hakkında söz söyleme yetki ve yeterliliğine haiz olmayan, görev süresi bitmiş veya birlikte çalışma kabiliyetini yitirdiklerinden görevlerinden uzaklaştırılmış arkadaşlarımızın gerek sosyal medya gerekse yerel medya aracılığı ile yersiz kamuoyu oluşturma çabaları hakkında sizleri bilgilendirmek maksadı ile toplandık. Bildiğiniz üzere 26 Eylül 2020 tarihinde genel kurulumuza yaparak, samimiyetine ve sadakatine inandığımız bir grup arkadaşımız ile Milliyetçi Hareket Partisi Sinop il yönetim kurulunu oluşturduk. Büyük bir şevk ve kararlılıkla çalışmalara başlamıştık.
Ancak günümüz siyasi gelişmeleri ve cumhur ittifakının üzerimize yüklediği sorumluluk gereği normal zamanlarda sarf edilmesi gereken çabadan daha fazla gayret ve fedakarlık gerektiren bir sürece hızla girdik. Bazı arkadaşlarımız, bu süreçte bizim çalışma performansımıza uyum sağlayamayacağı kanaati oluştuğundan ve parti disiplinine uygun hareket etmedikleri gerekçeleri ile yönetim kurulu üyeliklerinden 17 Şubat 2021 tarihi itibariyle uzaklaştırılmıştır. Yani, son günlerde bir bardak suda kopartılan fırtınanın asıl nedeni budur. Tabii siyaset yolunun zor olduğu, sabır ve hoşgörü gerektirdiği hususlarının farkında olacak birikim ve tecrübeye de sahibiz.
Bu günlerde bazı mecralarda partimizden istifalar olduğu yönünde asparagas haberler yer almakta ancak istifa bir tarafa her geçen gün teveccüh ve üye sayımız katlanarak artmaktadır. Hakikat ki bu necip millet hayrın yanında da, şerrin yanında da duranı büyük bir ferasetle bilmektedir. Görüldüğü üzere teşkilatımız dün olduğu gibi bu günde dinamik ve ayaktadır. Yarın ise hedeflerine koşarak gidecektir. Özetle ne yönetim kurulundan ne de partimizden herhangi bir istifa söz konusu değildir. Yalnızca yorulan ve yol yürüme kabiliyeti olmayanlara, hukuk çerçevesinde parti tüzüğümüzün amir hükümlerine göre yol verilmiştir’’ açıklamasında bulunmuştu.

 

MHP Sinop İl Başkanı Ali Çakır’ın yönetim kurulundan ve partiden herhangi bir istifanın söz konusu olmadığını belirterek “Yol yürüme kabiliyeti olmayanlara yol verilmiştir!” açıklaması üzerine konunun muhatabı isimler basın toplantısı düzenledi. Grup adına konuşan İl Sendika ve Ocaklardan Sorumlu Başkan iken istifa eden Şenol ÖZ yaptığı açıklamada, yönetim kurulundan düşürüldüklerine dair resmi bir belgenin kendilerine ulaşmadığını imzalatılmadığını ama kendilerinin istifa dilekçelerinin ellerinde olduğunu belirtti. Öz; “Kongre tarihinden bu güne kadar yapılan üç tane yönetim kurulu toplantısında yönetim kurulunun yeni oluşmasının heyecanı ile partimizin aktif siyaset üreten, Sinop ilinde politika belirleyen bir parti olmasının gerekliliğini il başkanına bildirmiş olmamıza rağmen bu yönde bir tavır ve davranış il başkanı tarafından sergilenmemiştir. İl başkanının Milliyetçi Hareket Partisi pasifize eden bu yönetim anlayışı sonrası burada bulunan arkadaşlar olarak parti yönetim kurulu üyeliğinden istifa etmiş bulunuyoruz. MHP Sinop İl Başkanı yerel basına çıkan demeçlerinde her ne kadar istifaların gerçeği yansıtmadığını, yol yürüme kabiliyeti olmayanların yönetimden uzaklaştırıldığını dile getirmiştir. 17.02.2021 tarihinde yönetim kurulundan düşürüldüğümüzü belirten Ali Çakır söz konusu yönetim kurulundan bizleri düşürdüğünü basın açıklaması yaparak kamuoyuna bildirmiş olup ancak yönetim kurulundan düşürülen hiçbir arkadaşımıza yazılı veya sözlü bilgi ve belge tarafımıza bildirilmemiştir. Her bir arkadaşımızın istifa dilekçeleri ellerindedir. Yol yürüme kabiliyeti olmayan il başkanı ile fikren ve kalben bağımız kalmamıştır” dedi.
Öz;Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhur İttifakının belirlediği politikalara bundan sonraki süreçte de sadık kalacaklarını belirttiği açıklamasında; aralarında İl Teşkilat başkanı, İl Disiplin Kurulu Başkanı,İl Sendika ve Ocaklardan Sorumlu Başkan ile toplam 5 kişinin il yönetiminden 1 kişinin merkez ilçe yönetiminden 11 kişinin ise delegelikten istifa ettiğini açıklayarak istifa dilekçelerini ve isimlerini verdi.
.

 

Başa dön tuşu