CHP’den, Dünya İnsan Hakları Günü açıklaması

CHP Sinop İl Başkanlığı tarafından 10 Aralık Dünya İnsanları Günü nedeniyle Uğur Mumcu Meydanında basın açıklaması yapıldı. CHP örgütlerinin hazır bulunduğu etkinlikte konuşan CHP Sinop İl Başkanı Avukat İnan Savaş Yüksel; “İnsanlığın doğuştan sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerin tüm dünyada kabul ve ilan edilişinin 73. Yılındayız” dedi.

Geçen yılki Dünya İnsan Hakları Günü’nde iktidarın hak ihlallerine ilişkin raporu kamuoyu ile paylaştığını hatırlatan CHP İl Başkanı Avukat İnan Savaş Yüksel, 2021 yılında da hak ihlallerinin katlanarak arttığını belirtti.

ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDA


Açıklamasında neredeyse her iki gençten birinin işsiz, asgari ücretin ise açlık sınırının altında olduğuna vurgu yapan İnan Savaş Yüksel; “Gıdasız kalan çocukların büyüme geriliklerinin ortaya çıktığı bir dönemi yaşamaktayız. Tek adam rejiminin tüm gizleme çabasına rağmen saklayamadığı açlık ve yoksulluk 2021 Türkiye’sinin en önemli insan hakkı sorunudur. Bugün ülkemizin yaşadığı başta ekonomik buhran olmak üzere her türlü adaletsizliğin temelinde tek kişilik hükümetin otoriter, antidemokratik ve evrensel insan haklarına aykırı uygulamaları yatmaktadır” dedi.

MÜCADELEMİZ TÜM TÜRKİYE’DE DEVAM EDİYOR


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ve devam eden “hak, hukuk, adalet” mücadelesine tüm kadrolarıyla yurdun dört bir yanında devam ettiklerini hatırlatan Yüksel; “Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu amaçla, hak mücadelemizi halkın içinde halkla birlikte büyütmek hedefi ile ‘Benim Hakkım’ broşürlerimizle bugün 81 ilde hep birlikte sahadayız. Tüm illerde vatandaşlara haklarını, hak arama yollarını anlatacağız. Sunulan hizmetlerin hiçbir siyasi partinin lütfu olmadığını, bunların anayasal güvence altında olduğunu ve aynı zamanda devleti yönetenlerin görevi olduğunu anlatacağız. Hak arama yollarını bilen, kendi hakkına sahip çıkabilen bireylerin hak bilincinin gelişmesiyle; ülkeyi açık hava hapishanesine çeviren dayatmacı, otoriter, zorba tek adam rejimin antidemokratik uygulamalarına demokratik yöntemlerle son vereceğiz. Eğitimin, sağlığın, barınmanın, gıdanın, çalışmanın, düşünce ve ifade özgürlüğünün, şiddetsiz bir toplumun var olabilmesi için CHP olarak hak odaklı, çözüm içeren politikalarla hareket edeceğiz” ifadelerini kullandı.

CHP Sinop İl Başkanı Avukat İnan Savaş Yüksel sözlerini şöyle tamamladı: “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde bir kez daha ilan ediyoruz: İnsan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasi ilkelerinin egemen olduğu; hak ihlallerinin olmadığı, eşit ve özgür bir Türkiye’yi hep birlikte kuracağız. Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılında 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü adına yaraşır bir şekilde coşkuyla kutlanacak”

Başa dön tuşu