KARADENİZ; “Halk mağdur, Seçim şart’’

CHP Sinop Milletvekili Barış KARADENİZ Mecliste yaptığı konuşmada balıkçıların sorunlarını dile getirdi. Karadeniz konuşmasına Sinop’un Ayancık İlçesinde yaşanan sel felaketinde yardımda bulunan kişilere teşekkürlerini bildiren konuşmasıyla sözlerine başladı. CHP Sinop Milletvekili Barış KARADENİZ konuşmasında hükümete yüklendi. Kurun artmasıyla birlikte eriyen Türk lirası konusuna değinen KARADENİZ “Bu bütçe halkın bütçesi değil. Halk mağdur. Seçim şart, vatandaş sandık bekliyor’’ dedi.

’Balıkçılarımız zor durumda, tuttuğu balık giderlerini karşılamıyor’’
KARADENİZ yaptığı konuşmada ; “11 Ağustos 2021 yılında Sinop ilimizin Ayancık İlçesinde bir sel felaketi yaşadık. 16 vatandaşımızı kaybettik, 6 Kişinin halen bedenine bile ulaşamadık. Onun için o sel felaketi yaşadığımız günlerde bizleri yalnız bırakmayanburada ki tüm Milletvekili grubu arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. 83 Milyonun birlik ve beraberlik içinde olduğunu, en küçük bireyden en yaşlısına kadar bu milli duygunun biz nasıl olduğunu yaşadık. Teşekkür etmek için konuşmama böyle başladım, ama böyle başlarken maalesef eknomiyi hırslarınıza ve menfaatlerinize ezdirdiniz. Lüks düşkünlüğünüz, koltuk merakınız bu ülkenin menfaatlerini heba etti, maalesef diyorum. Bir gün Cumhurbaşkanı demişti ki ; ‘’ bu millet tamam derse biz bırakırız’’ vallahi billahi bu millet tamam diyor, yeter diyor. Biz vatandaşın sözü olalım dedik vallahi billahi yeter diyor. Sandık diyor işte sandık, hazırız diyor. Öncelikle neresinden tutarsak elimizde kalan bütçeyi
konuşacağız. Vatandaşın olmayan parasını ve vatandaşın yaşamını artık uçuruma götürürdünüz, bu bütçe artık işlevini kaybetmiş Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi adı altında ucube bir sistemin, çökmüş bir yapının bütçesini konuşmaya çalışıyoruz ama maalesef öyle bir şey yok, bütçe diye bir şey kalmadı. Bütçeyi vatandaşa sorsanız sizden daha iyi yönetir. Vatandaş sihirbaz oldu cebindeki bir lirayla nasıl bir tane ekmek alırım da dörde bölerim çocuklarıma yediririm diye düşünen bir vatandaşımız da konuşuyoruz. Hayali verilerle ve halkın gerçekleri, gerçeklerden uzak bu bütçe, bizce geçerli bir bütçe değildir arkadaşlar bu bütçe de tarım yok bu ülkede genç yok işsiz yok emekli yok yoksul yok bu bütçe de hiçbir şey yok lüks merakınızdan başka bu bütçe de maalesef hiçbir şey kalmadı. Büyük Önder Atatürk gençliği Hitabesinde bazı şeyler söylemişti ülkemizin bütün kaleleri zapt ettini, hatırlarsanız okuduysanız bütün tersaneleri düşmanların eline verdiniz büyük Türk ordusunu güçsüzleştirdiniz Ve ne yazık ki iktidara sahip olanlar gaflet ve hatta hıyanet içindesiniz hatta şahsi menfaatleriniz siyasetin üstüne çıktı. Yollarıda sattınız teşekkür ederiz, bir tane köprü yaptınız orada bile gösterdiniz yani onu yaparken, iki tane milletvekili birini çıkarttınız iktidar milletvekilini, muhalefet milletvekilini çıkartmaya bile gücünüz yetmedi. Fabrikaları sattınız, gençlerin hayallerini sattınız, satılan çok şey oldu bu ülkede. Tank palet fabrikasında sattığınız, şimdi Roketsan, Aselsan, Havelsan 689-696 nolu kararname ile mütevelli heyetin başına cumhurbaşkanı geçti bunu da satacaksınız neredeyse. Her gün, her şeye rağmen zam geliyor. Cumhurbaşkanı dolar iner de çıkar da demişti, ekonomist sayın Cumhurbaşkanımız, ekonomiden bir haber Cumhurbaşkanımız her şey çıkmaya başladı mazot fiyatlarıda dahil. Yoldan, köprüden vatandaş nasıl geçecek, bu vatandaş o yol ücretini ödeyip nasıl geçecek. 2019 yılında Osman gazi köprüsünden 8 milyon 386 tane araç geçmiş 2 milyar 35 milyon TL’yi milletin parası olan devletin hazinesinden, kasasından ödediniz. Birde size hesabı balıkçılar soracak balıkçıların yanına bir gidin görün. O ÖTV siz destek verdiğiniz balıkçılar şu andaki mazot fiyatıyla balığa çıkamıyor. Balığa çıkamayan balıkçılar ileri ki günlerde bunun hesabını soracak ileri ki günlerde göreceksiniz meclisin gündemine getireceğiz. geldiğinizde dolar 1,67 şimdi 13,83 onu da bırakın bu bütçe 2021 yılı bütçesine geldiğinde dolar 9.9’du, Euro 10.20’de şimdi kaç lira? %50 bütçeniz elini zaten yandı bitti kül oldu’’ ifadelerine yer verdi.

Başa dön tuşu