BAYİDE BULUNMAYAN AMA FİLODA, 2. ELDE SATIŞA SUNULAN SIFIR ARAÇLAR TBMM GÜNDEMİNE GİRDİ…

Ulusal gazetelerde yer alan, bayilerde sıfır araç bulunmadığı ve araçların farklı yollarla galericiler eli ile satıldığı iddiaları gündemdeki yerini korurken CHP Sinop milletvekili Barış Karadeniz araç satışları ile ilgili Hazine ve Malîye Bakanı Nureddin NEBATİ’nin yanıtlaması için TBMM başkanlığına soru önergesi verdi.
Karadeniz gazetelere yansıyan bayilerde araç bulunmadığının altını çizdiği soru önergesinde filo şirketlerini sordu. Karadeniz; soru önergesinde; Son dönemlerde bayiler araç satışında zorlanırken araç kiralama filo şirketlerinin kendi alt şirketleri veya başka şirketleri üzerinden araç alım satımı yaptığı yönünde haberler kamuoyunda yer almaktadır.
Bu kapsamda;
1. Basında yer alan haberlerde birçok filo şirketinin araç kiralama işinden çok sıfır aldıkları araçların ikinci elde satışını yaparak, bayileri ve oto galericileri zarara uğrattığı iddiaları doğru mudur? Doğruysa bu satışlar ile ilgili Bakanlığınızın bir yaptırımı olacak mıdır?
2. Bayiler araç temininde zorlanırken filo şirketleri söz konusu araçları nereden temin etmektedir?
3. Bayilerde fiyatlar sabitken, filo şirketlerinin kurdukları başka şirketler üzerinden araçları ikinci ele düşürerek sıfır araç satışı yaptığı iddiaları doğru mudur?
4. Filo şirketlerinin sıfır araç satın alımlarında devlet tarafından uygulanan herhangi bir vergi muafiyet var mıdır?
5. Filo şirketlerinin aldıkları araçları kendi alt şirketleri ya da başka şirketler üzerinden satış yapmalarının takibi yapılmakta mıdır? Filo şirketlerinin bu tür alım satımlarında Devletin bayilere uyguladığı sıfır araç kampanyası vergi muafiyetinden kaynaklı Devletin uğradığı herhangi bir zarar var mıdır?

Başa dön tuşu