EKER; HAKLI ÇIKMAK BİZİ ÜZÜYOR!

Durağan’da kangrene dönen Küçük Sanayi Sitesinde hedefler tutmadı. 6 ayda yapılıp teslim edilecek denilen Küçük sanayi sitesinde kooperatif yönetiminin üyeleri toplayarak aldıkları arsayı zengin işadamına vermek istemesi üyelerin tepkisine neden oldu. 2021 yılının Ekim ayında CHP Durağan ilçe başkanı tarafından dillendirilen ve kamuoyuna basın açıklaması ile duyurduğu, sanayi esnafı ile yaptığı toplantı da söylediği; “dertleri sanayi esnafı değil arsa kapmak” sözleri gerçek oldu. Küçük sanayi esnafı için arsa aldık dedikleri yeri küçük sanayi esnafına bile sormadan zemin etüdü çalışmaları için yazışmaların yapıldığı yeri tekstilciye satmak için onay almak isteyen kooperatif yönetimine üyeler çok sert tepki gösterdi. Tartışmaların yaşandığı süreçte daha önceden planlanan ve zemin çalışmaları başlatılan tekstilcinin yerinin bile ayrıldığı kroki ise dikkat çekti.

EKER; GELİŞMELER ÜZERİNE AKP YÖNETİMİNE VE KOOPERATİFE YENİ SORULAR SORDU; ÇIKARINIZ NE?


CHP Durağan ilçe başkan ı Mustafa Eker kooperatif yönetimin amacının sözlerini tekrarlayarak Durağan zenginler kulübü AKP, ‘Durağan esnafını değil kendi çıkarlarını düşünüyor’ diyerek çok sert açıklamalarda bulundu. Eker; “8 ay önce dillendirdiğimizde bize yalan diyenler. Muhalefet ediyor yaptırmak istemiyor diyenler şimdi ne yapmak istiyorsunuz? Sanayi esnafının parası ile devletin yasalarını arkadan dolanarak, sanayi esnafını dolandırarak yalanlarınıza alet etmek mi istiyorsunuz? Her açıklamamda şeffaf olun, esnafla oynamayın onların geleceğini bu bataklığa çekmeyin, onlar sizin kadar zengin değil. Çoğu borç harç içinde eşinin bileziğini satarak, bankadan kredi çekerek dükkan sahibi olacağız diyerek size güvendiler. Şimdi ise yeni bir perde aralayarak yol kenarını zengine vermenizdeki amaç nedir? Yasaların orta ölçekliye vermediği desteği, zengine bile bahşetmediği devlet hazinesine ait arsaları hülle ve hile ile kooperatifin arkasına saklanarak kendinize ve yandaşlarınıza ucuza peşkeş çekme derdine mi düştünüz?” diye sordu.

Eker açıklamasında kooperatif yönetimine ve ısrarla, tehditle üyeleri zorlayan AKP ilçe başkanından sorularına cevap vermesini isteyerek;

1- Zemini bozuk çıkan arsaya tekstilci nasıl bina yapacak?
2- Bina yapılabiliyorsa küçük sanayi neden yapılmıyor? Yapılamıyorsa tekstilci neden bu 15 dönümü almayı düşünüyor?
3- Sanayi sitesi bölgesinde zenginler için düzenlemeyi düşündüğünüz orta ölçekli bölgede ya da yol kenarında benzinlik açmak için birilerine sözünüz var mı?
4- Karayollarından 25 metre çekilmesi gerekirken siz izin almadan karayolları sınırındaki alana nasıl müdahale ettiniz? Hangi yetkiyle burada düzeltme yaptınız?
5- Sizin sanayi esnafına verdiğiniz karayolları burada düzeltme yapacak yolun kodunu indirecek vaadiniz yalan mı idi?
6- Karayolları yolun kodunu indirecekse bu çalışmayı karayolları yapabilirdi. Bunu neden yapmadı?
7- Düzeltme ve hafriyat işlerinde kullanılan para kimin parası idi?
8- Ne kadar harcandı?
9- Hafriyatın ihalesi kime verildi?
10- Arsanın tapusu alınmadan ortaya çıkan krokide görüldüğü gibi dönüm dönüm arsaların paylaştırıldığı iddiası doğru mudur?
11- 100 m2 kare dükkanı sanayi esnafı 600- 700 bine mal edecekken 15 dönüm arsayı devletten alıp benzinlik dahil her türlü işletmeye açık arsayı belirlenmiş bir kişiye verme çabasındaki amaç nedir? Bu daha önceden planlanmış olması ve krokiye yansımış olması nedeni ile bunu kaç kişi bilmektedir?
12- Araçları bayilerden filo sistemi üzerinden satın alan ve 2. Ele düşüren, ucuza mal eden daha sonra araçları sıfır araç diyerek Durağanda bürokrattan, siyasetçiye kadar herkese satan, devlette nitelikli dolandırıcılık suçu oluşturan ve iktidar gücü ile korunan, kollanan ucuz araç vererek önemli bir mevkide yer tutan işadamı ile sizin ya da parti üyelerinizin bir ortaklığı veya çıkar ilişkiniz bulunuyor mu?
13- Sanayi kooperatifi Durağan’da arsa sahibi olmak isteyen zenginlerin devletten alamadıkları arsalar için birilerinin paravan şirketi mi oldu?


ŞEFFAF OLUN! BU ESNAF BİZİM!

Eker “geçmişte uyarmıştım tüm sanayi esnafını bu konuda bilgilendirmiştim. Bu gün gelinen nokta da haklı çıkmak bizi üzüyor. Ama zararın neresinden dönülürse kardır. Bu yönetimin arka planı zengine arsa çıkarmaktır. Bu nedenle bunu yapacaklarsa bile şeffaf olmalıdırlar. Üyelerini bilgilendirerek, her aşamadan haberdar etmelidirler. Çünkü üyeleri kendileri gibi zenginler kulübü değildir. AKP’de kooperatiften elini çekmeli, yandaşlarını zengin etmek, arsa temin etmek için sanayi esnafının sırtına binerek yol almaktan vazgeçmelidir” dedi

Başa dön tuşu