Gençlik meclisi temsilcileri Sinop’ta buluştu

Türkiye’deki kent konseyleri gençlik meclisleri 2. Ulusal gençlik Meclisleri toplantısını Sinop Gençlik meclisi ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

Mezitli Gençlik Meclisi, Sinop Gençlik Meclisi, Kocaeli Gençlik Meclisi, Gemlik Gençlik Meclisi, Başkent Ankara Gençlik Meclisi, İzmit Gençlik Meclisi, Yalova Gençlik Meclisi, Maltepe Gençlik Meclisi, Esenyurt Gençlik Meclisi temsilcilerinin katılımıyla 1-2 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen 2. Ulusal gençlik Meclisleri toplantısında katılımcılar, kendi yerellerinde gerçekleştirdiği proje, politika ve faaliyetleri aktararak deneyim paylaşımı gerçekleştirdi.

Sabahattin Ali Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıda gençlik meclislerinin bu günü ve yarınını tartışan gençler, gelecek projeksiyonun oluşturulması konusunda fikir alışverişinde bulundu.

TÜRKİYE’NİN HUZUR VE BARIŞI İÇİN GENÇLİK MECLİSLERİ OLARAK POLİTİKA ÜRETMEKTEYİZ
Türkiye’deki mevcut kutuplaşma atmosferinden sıyrılmamız ve siyasi görüş, dil, din, ırk ayırt etmeksizin Türkiye’nin huzur ve barışına gençlik meclisleri olarak politika üretmekteyiz. Bu politikalarda Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında tüm faaliyetlerimizi gerçekleştireceğiz. Türkiye’deki tüm gençlerin yaşamına dokunarak güçlenmesini sağlayacak politika önerileri ile yerel idarelerde genç yaklaşımın gerçekleşmesine ön ayak olacağız. Bu bağlamda ilk etapta biz gençlik meclisleri olarak, kent konseyleri gençlik meclislerinin felsefesini ve katılım araçlarına yönelik kurumsal kapasitemizi geliştireceğiz. Gençlik meclisleri arasındaki dayanışmayı artırmak amacıyla ortak iletişim kanallarının aktif kullanılmasını sağlayacağız.

Gençlik meclislerinin katılımcı demokrasinin inşasında yerelin güçlendirilmesine yönelik faaliyetlerinde yerel idarenin ve merkezi idarenin sürece dahil olmasını sağlayacak politikalara yönelmemiz gerektiğinin farkındayız ve bu amaçla 15-30 yaş aralığındaki tüm gençlerin kente erişimini sağlanması ve katılımcılığın yaygınlaştırılması gerekmektedir. Gençlerin yerelde güçlendirilmesi için kent konseylerinin yereldeki faaliyetlerde aktifleştirilmesi ve 5393 sayılı belediye kanununda yer aldığı biçimiyle işletilmesi gerekmektedir.”

Toplantının ikinci gününde Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan ile birlikte belediye su arıtma tesisi, çöpten elektrik üretim tesisi ve çalışmaları devam eden katı atık düzenli depolama ve bertaraf tesisini gezen gençlik meclisi temsilcileri tesisler hakkında bilgi aldı.

Başa dön tuşu