ŞANLAN; ”Biz Projeye Değil, Ranta ve İsrafa Karşıyız !”

İYİ Parti Sinop İl Başkanı Yılmaz ŞANLAN Kentte Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca uygulanan Kent Meydanı Millet Bahçesi Projesine tepki gösterdi.
ŞANLAN yaptığı açıklama da şu ifadelere yer verdi ; ‘’ Söylediklerimizin muhataplara tesiri olmasada, susmaya gönlümüz asla razı değildir.
Doğru yapılan, faydalı olan her icratı takdir ettiğimiz gibi yanlış yapılan, hesapsız kitapsız yapılan her uygulamayada tepkimizi eleştirilerimizi ve önerilerimizi bildirmek bizim hem insani hemde siyasi görevimizdir.
İlk başta kamuoyunun meydan projesi diye bildiği, yarıyolda da hemşehrilerimizin millet bahçesi olduğunu öğrendiği proje üzerine bir kaç kelam etmek istiyorum.
İktidarın Türkiye genelinde uygulamaya koyduğu millet bahçesi projesi ilimizde de , şehrin kalbi olan lokasyonda başladı. Lakin her işte olduğu gibi hesapsız kitapsız başladı.
Günümüz teknolojisi ve imkanları ile iki ayda bitebilecek olan yıkımlar ve imalat ne yazık ki aylardır bitmek bilmiyor.
Aylarca şehrin merkezinde yüksek tonajlı ve titreşimli

iş makinaları ile hurda ayıklamayla vakit kaybedildi.
Hurda ayıklama sürecinde oluşan toz toprak Sinoplu hemşehrilerimizin ciğerlerine, esnafımızın raflarına, ve tezgahlarına bulaştı. Sinop’a gelen misafirlerimiz ve hemşehrilerimizin uğrak yeri olan çay bahçelerin de esnafımız madur oldu.
Hurda ayrıştıran iş makinalarının oluşturduğu titreşim ve sarsıntı yolun karşısında bulunan ortalama yaşı 40 ila 50 yıl olan binaların temellerinde ve ana kolonlarında risk oluşturdu. Allah korusun henüz bir felaket yaşanmadı.
Gelelim imalat aşamasına . Şehrimizin vitrini olan iskele girişi ile yıkılan “Melia Kasım “ oteli arasındaki yola yontma taş devrinden kalan arnavut kaldırımı diye bildiğimiz bir taş döşeniyor. Trafik akışının yoğun olduğu tonajlı iş makinalarının ve tırlarında geçtiği bu yola bu şekilde bir uygulama yapmak akıl işi değildir.
Ayrıca bahsettiğimiz bölge denize sıfır noktası olması itibari ile zaman zaman dalgalara maruz kalmaktadır. Hatta rüzgarın kuvvetli estiği dönemlerde dalgaların etkisi şehir kulübü yakınlarına kadar zemini sular altında bırakıyor. Kumlu zemin üzerine döşenen taşlar asla doğru bir uygulama değildir. Her dalga olduğunda ve tonajlı araçlar geçtiğinde o taşlar yerinden oynar, çökme yapar. Sürekli sorun çıkartır, ve maliyete dönüşür. Projeyi çizen , uygulamaya koyan mühendislerde sahadan haberdar değillerdir. Muhtemelen proje Sinop’a hiç gelmeyen, Sinop’u bilmeyen kişiler tarafından çizilmiştir. Milletimizin ve devletimizin parası yanlış uygulamalarla çar çur edilmektedir. Milli servet iş bilmezlik yüzüne heba edilmektedir.
Sinop yap boz tahtası değildir. Sinop’un caddeleri ve sokakları deneme yanılma yolu ile inşaatçılık oynanacak alanlar hiç değildir.
Sinop’lu hemşehrilerimiz ve esnaflarımızda sizlerin iş bilmezliği yüzünden zarara uğratılacak ve madur edilecek insanlarda hiç değildir. Hemşehrilerimize aylardır eziyet çektiren bu işin müsebbipleri sandıkta gerekli dersi alacaklardır. Şunu da söylemeden edemeyecem eğer ki imeci usulü kazma, kürek balyoz ve el arabaları ile yapılmış olsaydı şimdiye kadar bitmiş olurdu.
Bu arkadaşlarada tavsiyemiz yontma taş devrinden çıkıp 2022’nin teknolojisindeki inşaat uygulamalarına geçmeleridir’’ dedi.

Başa dön tuşu