Sinop’ta CHP’nin 99. kuruluş yıl dönümü kutlandı

CHP Sinop Merkez İlçe Başkanlığı organizesinde İskele Meydanında düzenlenen tören Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başladı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam eden törende konuşan CHP Merkez İlçe Başkanı Mustafa Tolga Kara, tüm CHP örgütlerinin 99. yılını kutladı.

CHP Sinop Merkez İlçe Başkanı Tolga Kara, CHP’nin dünyanın en eski siyasi partilerinden biri olduğunu söyledi. Kara: “Cumhuriyet Halk Partisi dünyanın en eski birkaç partisinden birdir. Partimiz 15 Ekim 1927 de yapılan ikinci kurultayında Atatürk’ün 36 saat 33 dakika Büyük Nutku ’nu okuduğu kurultay olarak tarih sayfalarındaki yerini aldı. 2. kurultay da Cumhuriyetçilik, Halkçılık Milliyetçilik ve Laiklik partinin dört temel ilkesi olarak benimsendi. 1931 yılında yapılan 3. Kurultay da Devletçilik ve Devrimcilik ilkeleri eklenerek partinin amblemi altı ok kabul edilerek altı ilkenin parti programına ve Tüzüğündeki yerini aldı’’ dedi
Cumhuriyet Halk Partisi’nin temelinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde emperyalizme karşı duruş, Kuvayı milliye ruhu, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin olduğunun altını çizen Mustafa Tolga Kara; “Cumhuriyet Halk Partisi, kurtuluş, kuruluş ve devrimin partisidir. Cumhuriyet Halk Partisi gücünü; emperyalist güçlerden, kendi çıkarları için siyaset yapan gruplardan, okyanus ötelerinden değil köklü devrim tarihinden almaktadır. Yolumuzu Mustafa Kemal Atatürk’ün 9 Eylül 1923’ te yaktığı ışık aydınlatmaktadır. Devlet kuran bir partinin neferi olmanın haklı onurunu duyuyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’nin imarında, iktisadi yapılanmasında, çok partili hayata geçişinde, demokraside, sosyal devletin oluşmasında emekleri ve emek verenleriyle beraber bugünlere kadar geldi” diye konuştu.

CHP Merkez İlçe Başkanı Mustafa Tolga Kara sözlerini şöyle sürdürdü; “Cumhuriyet Halk Partisi kuruluşundan günümüze kadar Atatürk İlke ve devrimlerinin, özgürlüklerinin, demokrasinin, emeğin ve adaletin yılmaz bekçisi olmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi; parlamenter demokrasi, çok partili hayat, kadına seçme ve seçilme hakkı gibi, demokrasinin önemli kazanımlarını bizlere armağan etmiştir. Barışın, demokrasinin, adaletin, insan haklarının temel hak ve özgürlüklerin bu ülkede ki tek teminatı olan Cumhuriyet Halk Partisi; geçmişten aldığı güç ve birikimlerini yarınlara; değişim ve güçlü Türkiye umuduyla taşıyacak, tıpkı bundan önce olduğu gibi bundan sonra da haklının ve halkının yanında olmaya devam edecektir. Bizler herkesin özgür, herkesin mutlu, herkesin refah içinde yaşadığı bir Türkiye hedefine ulaşıncaya dek canla başla çalışacağız ve hep birlikte mutlaka başaracağız.
Partimiz ve partimize gönül verenler o günden bu yana, 99 yıldır Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız, laik, demokratik, onurlu çağdaş bir devlet olarak var olması, güçlenmesi, halkımızın huzuru, mutluluğu ve refahı için çalıştı ve çalışacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi zor günlerin partisidir. Ülkemizin yine bu zor günlerde Cumhuriyet Halk Partisi’ne ihtiyacı olduğunu biliyoruz ve bu bilinçle çalışmaya devam edeceğiz. Gelişmiş bir Türkiye’de; özgür, eşit, üretken ve hakça paylaşan bir toplumda yaşamak isteyen herkes coşku ve azimle Cumhuriyet Halk Partisini iktidara taşımak için çalışmak zorundadır. Hepimizin görev ve sorumluluğu çok önemlidir. Geleceğe daha inançlı, daha olumlu, daha el ele, daha omuz omuza olarak sevgiyle gireceğiz” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu