Kar Sinop’u Etkisi Altına Aldı…

Yurdu etkisi altına alan soğuk hava Sinop’ta da kendini gösterirken, kent merkezine mevsimin ilk karı düştü. Sinop Belediyesi karın etkisini arttırmaya başladığı andan itibaren mesai mefhumu gözetmeden çalışmalarını sürdürüyor.

Ekipler gece boyunca kar kürüme işlemlerini kent genelinde sürdürdü. Buzlanma yaşanmaması için tuzlama çalışmalarını da devam ettiren ekipler vatandaşların olumsuz durumlarla karşılaşmamaları adına kaldırımlarda da temizlik çalışması yürütüyor.

Sabah saatlerinde kapanan 171 köy yolu için hummalı bir çalışma başlatan Sinop İl Özel İdaresi, akşam saatlerine kadar 147 köy yolunu açtı. İl genelinde devam eden kar yağışının olumsuz etkilerini hafifletmek için sahadaki çalışmalarını
büyük bir gayretle sürdürdüklerini ifade eden Genel Sekreter Çınkıl, Özel İdare ekiplerinin önceliğinin gurup yolları ve acil ihbarlar olduğunu işaret etti.

60 İŞ MAKİNESİ VE 108 PERSONEL BÖLGEDE ÇALIŞIYOR


İl genelinde süren karla mücadele çalışmaları hakkında bilgi veren İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yahya Çınkıl, toplamda 60 iş makinesi ve 108 personel ile çalışmaların devam ettiğini söyledi. Çınkıl açıklamasında, “Sinop Merkez’de: 2 Greyder, 2 Kar bıçaklı kamyon, 2 Beko-Loder,2 Hizmet aracı ile 14 personel, Ayancık’ta: 4 Greyder, 5 Beko-Loder, 2 Pikap, 1 akaryakıt aracı ile 23 personel, Durağan’da: 2 Greyder, 1 Loder, 2 Beko-Loder, 1 pikap ile 11 personel, Boyabat’ta: 3 Greyder, 2 Beko-Loder, 1 kar bıçaklı kamyon, 1 pikap ile 13 personel, Dikmen’de: 2 Greyder, 2 Beko-Loder, 1 pikap ile 9 personel, Erfelek’te: 2 Greyder, 1 Beko-Loder, 2 kar bıçaklı kamyon, 1 pikap ile 11 personel, Gerze’de: 2 Greyder, 2 Beko-Loder, 1 Loder, 1 pikap ile 11 personel, Saraydüzü ilçesinde: 1 Greyder, 1 Beko-Loder ile 4 personel, Türkeli’de ise : 2 Greyder, 3 Beko-Loder, 1 kar bıçaklı kamyon, 2 pikap ve 12 personel ile kar mücadele çalışması yapılıyor.
Toplamda 60 iş makinesi ve 108 personel ile çalışmalar devam etmekte olup, ihtiyaç halinde Loder, Ekskavatör ve Dozerlerde görevlendirilmektedir. 24.12.2021 tarihinde saat:09.00 itibariyle 23 köy yolu kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanmıştır.
Ekiplerimiz öncelikle ana yollar ve acil ihbarlar olmak üzere çalışmalarına devam etmektedir” dedi.
Kapalı köy yolları;
Sinop Merkez; Sarıkum, Abalı, Dibekli, Demirciköy, Dizdaroğlu, Fidanlık
Ayancık; Akçakese, Babaköy, Davutlu, Fındıklı, Hacılı, Mestan, Sofu, Söküçayırı, Tevfikiye, Akören, Çaybaşı, Dibekli, Erikli, Kozcuğaz, Kurtköy, Büyükpınar, Yarenler.

KAR YAĞIŞI EĞİTİME ARA VERDİRDİ!


Sinop’ta iki gündür etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle il merkezi ile Gerze, Dikmen. Erfelek, Ayancık ve Türkeli olmak üzere 5 ilçede okullara ara verilmişti. Alınan karara göre kamuda çalışan hamile ve engelliler de bir gün idari izinli sayılacak. Sinop Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Şiddetli kar yağışı nedeniyle Merkez, Gerze Dikmen Erfelek Ayancık ve Türkeli İlçelerimizde 23 Aralık 2021 tarihinde Tüm okullarımızda Eğitim-Öğretime 1gün ara verilmiştir. Kurumlarda çalışan; Hamile ve Engelli çalışanlarımız Bir gün idari izinli sayılacaklardır” denildi.
Valilik tarafından alınan kararla birlikte Sinop ve 5 ilçede 2 gün eğitime ara verilmiş oldu.


Kış Tedbirleri Değerlendirildi


Sinop Valiliği tarafından, kış aylarında alınacak tedbirlerle alakalı Kış Tedbirleri Koordinasyon Kurulu toplantısı düzenlendi. Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda kış mevsiminin gelmesiyle birlikte oluşması muhtemel sorunlar ve bu sorunlar karşısında alınacak tedbirler görüşüldü. Kış tedbirleri konusunda kurum ve kuruluşların yapacağı iş ve işlemler ile ilgili olarak, genelge çerçevesinde belirlenen talimatların da ele alındığı toplantıda ayrıca, kış mevsiminde, yerleşim birimlerinde genel hayatı etkileyecek konularda kurumlar arası koordinasyonun önemine değinildi.
Toplantıya Belediye Başkanı Barış Ayhan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ferhat Kuran, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yahya Çınkıl, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ümit Ünal ile kamu kurum yetkilileri katıldı.

 

Başa dön tuşu