19 MAYIS’A HALK SAHİP ÇIKIYOR…

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a çıktığı tarih olan 19 Mayıs; ‘ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI’ olarak kutlanıyor.
Kamu kurum ve kuruluşları ile okulların aylar öncresinden hazırlanarak büyük gösterilere sahne olan 19 Mayıs coşkusu son yıllarda devletin sadece çelenk koyduğu kısa bir tören ile son buluyor. Fakat buna karşılık vatandaş ise 19 Mayıs’a ve Atatürk’e her zamankinden daha fazla sahip çıkarken belediyeler ve sivil toplum örgütleri de vatandaşla birlikte bu coşkuya ortak olmaya başladı. Özellikle etkinlikler kapsamında düzenlenen törenlerde görevli öğretmenler dışında öğretmenlerin katılım zorunluluğu yoktur mesajlarının atıldığı dikkat çekerken 19 Mayıs Atatürk anıtına çelenk koyma, kısa bir günün anlam ve önemini belirten konuşma, bir şiir milletvekili mesajlarının protokle okunması ile son buluyor.


Bu 103. Yıl dönümü kapsamında tüm Türkiye de çeşitli etkinlikler düzenlenirken belediyelerin ve sivil toplum örgütlerinin yapmış olduğu organizasyonlar 19 Mayıs coşkusu tüm yurtta hissettirdi. Devlet programlarının sönük kaldığı sadece çelenk koyma töreni ile sınırlı kaldığı süreçte büyükşehir belediyeleri, il ve ilçe belediyelerinin katkıları ile düzenlenen konserler ve organizasyonlar sayesinde103. yıl coşkusu tüm yurtta hissedildi. Ayancık’ta fener alayına , Sinop merkez, ve Boyabat ilçelerinde düzenlenen konserlere ilgi yoğundu. Samsun Atakum’da Atakum belediyesi tarafından ise günler öncesinden başlayan 19 Mayıs coşkusu ve etkinlikleri 19 Mayıs akşamı doruğa ulaştı.
Sinop Belediyesi tarafından organize edilen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramında Soner Kabadayı verdiği konser ile gençliği coşturdu.
Boyabat ilçesinde Boyabat Belediyesince organize edilen ‘19 Mayıs Gençlik Şöleni’ne ise Karadenizli sanatçı Resul Dindar’ın konseri damga vurdu. Durağan başta olmak üzere Saraydüzü ve Hanönü ilçelerinden de katıımın olduğu konsere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Başa dön tuşu