YAŞAM Haber Girişi : 14 Ağustos 2023 18:08

"AMAZONLAR” KONULU, SİNOPLU DİYOJEN 2. ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

    Sinop’u ve kültürünü dünyaya tanıtmak amacıyla düzenlenen Amazon Temalı 2.Uluslararası Sinoplu Diyojen Karikatür Yarışması’nın jüri üyeleri ödüllerini Ayancık Belediye Başkanı Hayrettin Kaya’dan aldı.

    Ayancıklı sanata doydu. Festivalde dünyanın çeşitli ülkelerinden yüzlerce sanatçısının çizdiği yüzlerce karikatürü bir arada izleme şansı bulan Ayancıklı sanata doydu.

    Uluslararası birçok birinciliğin sahibi karikatür sanatçısı Aşkın Ayrancıoğlu’nun liderliğinde Ayancık Belediyesi’nin paydaşlığı, maddi /manevi destekleriyle  Sinop Yazarlar, Şairler ve Sanatçılar Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen Sinop’un adını ve değerlerini dünyaya duyurma hedefini amaçlayan 2. Uluslararası Sinoplu Diyojen Karikatür Yarışması sonuçlandı.
 
    Yarışmanın bu yılki teması: Adını Amazon Kraliçesi Sinope’den alan Sinop’ un en değerli öğesi; Anadolu’da Amazonların ruhunu en iyi yansıtan özgür, baskın karakterler olarak örnek olmayı hala sürdüren Sinop Kadınlarına ithafen “AMAZON” olarak belirlendi.

    Sanatçılardan eserlerinde:
Çocuk evliliklerine, 
kadına şiddete, taciz ve tecavüzlere, kadın cinayetlerine, kadının sömürülmesine, köleleştirilmesine, erkek egemenliğine karşı Amazonların savaşçı ruhunu estetik ve sanatsal değerlerle yansıtmalarının beklendiği duyuruldu.

    Ocak 2023’te başlayan Amazonlar Konulu 2. Sinoplu Diyojen Uluslararası Karikatür Yarışması 15 Haziran 2023 tarihinde sonuçlandı.
Pek çok ülkeden karikatüristlerin ilgi gösterdiği yarışmaya 42 ülkeden 217 sanatçı 850 eserle katıldı.
Dünyanın önemli çizerlerinin yer aldığı seçici kurul değerlendirmesini tamamlayıp: Bir Büyük Ödül, dört Başarı Ödülü  ve on sivil toplum kuruluşu adına Özel Ödül almaya hak kazanan eseri belirlediler.
Sinop’ta Sinop’a, Sinop Değerlerine ve kültürüne duyarlı (  Sinop Barosu, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Esnaf Kefalet Kooperatifi, Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği, Ticaret ve Sanayi Odası, İş  İnsanları Derneği, Eren Ailesi, Ayrancıoğlu Karikatür Atölyesi veTebeşir Karikatür Atölyesi) sivil toplum kuruluşlarının da desteklediği 2. Uluslararası Sinoplu Diyojen Karikatür Yarışması’nın Sergisi ve ödül töreni 28-29-30 Temmuz tarihlerinde Ayancık Belediyesi’nin 28. Kültür, Keten ve Ahşap Festivali kapsamında Ayancık’ta gerçekleştirilecektir. Festival kapsamında ayrıca yarışmanın seçici kurulunda yer alan çizerlerin imza günü, söyleşi vb. etkinlikleri de hayata geçirilecektir.

Seçici Kurul:
Heykel sanatçısı Eşref Baş (Türkiye), yazar Tufan Bilgili (Türkiye) ve karikatür sanatçıları Adnan Taç (Türkiye), Altan Özeskici (Türkiye), Aşkın Ayrancıoğlu (Türkiye), Elena Ospina (Kolombiya), Erhan Yaşar Babalık (Türkiye), , Izabela Kowalska (Polonya), Musa Keklik (Türkiye), ve Nahid Maghsoudi (İran)’den oluşan seçici kurul 46 ülkeden 217 sanatçının 850 eserini incelemiştir. 
Ödüle değer görülen sanatçılar :
Büyük Ödül: 
MUSA GÜMÜŞ-TÜRKİYE

Başarı Ödülleri: 
ANDREA PECCHIA-İTALYA, OLEKSIY KUSTOVSKY-UKRAYNA,  DORU AXINTE-ROMANYA, KÜRŞAT ZAMAN-TÜRKİYE

Özel Ödüller:
Sinop Esnaf ve Sanatkarlar Odası Özel Ödülü: ERAY ÖZBEK-TÜRKİYE
Tebeşir Karikatür Dergisi Özel Ödülü: LÜTFÜ ÇAKIN-TÜRKİYE
Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Özel Ödülü: MUSTAFA KURMALI- TÜRKİYE
Sinop Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Özel Ödülü: JEAN-LOIC BELOM-FRANSA
Aşkın Ayrancıoğlu Karikatür Atölyesi Özel Ödülü: BEHRANG JEDDI-İRAN
Sinop Barosu Özel Ödülü: SANTIAGO CORNEJO-ARJANTİN
Sinop Yazarlar, Şairler ve Sanatçılar Derneği Özel Ödülü: CENK ALPARSLAN-TÜRKİYE
Sinop İş İnsanları Derneği Özel Ödülü: MARIAN AVRAMESCU-ROMANYA
Sinop Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği Özel Ödülü: RAITA OHTANI-JAPONYA
Eren Ailesi Özel Ödülü: HAMID GHALIJARI-İRAN” şeklinde belirlenmiştir.
Sinoplu Diyojen 2. Uluslararası Karikatür Yarışması’nın gerçekleştirilmesindeki büyük katkılarından dolayı öncelikle Ayancık Belediye Başkanı Hayrettin Kaya ve çalışma arkadaşlarına, Sivil Toplum örgütlerine ve jüride yer alan, yarışmaya katılan tüm sanatçılara, ayrıca yarışmanın ödülünü tasarlayan heykel sanatçımız Eşref Baş ‘a teşekkür ederiz.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.