GÜNDEM Haber Girişi : 27 Kasım 2023 19:09

Bakan Yumaklı Sinop’ta!...

Bakan Yumaklı Sinop’ta!...

“Tarım alanında önemli devrimler gerçekleştirdik

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) üzerinde yaptıkları değişikliklerle çiftçilerin ekip beyan ettikleri ürünlerle ilgili tüm desteklerden yararlanabildiklerini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, bakanlığı ile ilgili bir dizi ziyaret ve görüşmelerde bulunmak üzere Sinop’a geldi. İlk olarak Sinop Valiliğini ziyaret eden Bakan Yumaklı, burada Vali Dr. Mustafa Özarslan’dan brifing aldı. Daha sonra AK Parti İl Başkanlığını ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, burada partililerle bir araya geldi. AK Parti ziyaretinde ülkemizde hayata geçirilen tarım yatırımları ile ilgili konuşan Bakan Yumaklı, çiftçiler için büyük önem arz eden Çiftçi Kayıt Sistemi üzerinde yapılan değişiklik hakkında bilgiler verdi. Değişiklik ile eskiden sisteme girmede zorluk çeken çok sayıda çiftçinin sisteme dahil olabilmesinin önünün açıldığını ifade eden Bakan Yumaklı, 3 milyon hektar alanda üretim yapan üreticilerin artık devletin sağladığı desteklerden yararlanabileceklerini söyledi.
    Yumaklı “Eskiden sadece tapusu olanlar, kontratı olanlar Çiftçi Kayıt Sistemi’ne girebiliyordu. Onun dışında üretim yapanlar, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kendisini kayıt yaptıramadığı için bazı desteklerden faydalanamayan üreticilerimiz vardı. Biz sessiz sedasız devrimler gerçekleştiriyoruz. Buradan tüm Türkiye kamuoyuna seslenmek istiyorum; biz bu yönetmeliği değiştirdik. Şu anda Türkiye’de mülkiyet ve mirastan kaynaklı sorunlar sebebiyle kayıt yapamayan çiftçilerimizin tamamı ektiğini beyan edip bununla ilgili prosedürleri tamamlayacak ve bu çok öyle acayip belgeler değil, bunları biz kayıt altına alacağız ve kayıt altına aldığımız andan itibaren çiftçilerimiz artık desteklerden yararlanabilecekler. Bakın bu şekilde kayıt altına alınmamış yaklaşık 3 milyon hektar alan olduğunu düşünüyoruz. Bu 3 milyon hektarda kaç tane çiftçimiz üretim yapıyorsa bu destekten faydalanabilecek. Biri bir şey ürettiği zaman onun satışı ile alakalı eğer bir ortam yoksa onun üretimi tabiri caizse zayi oluyor. Biz istiyoruz ki üretildiğinde onu alacak olanın da hazır hale getirilecek bir ortam oluşturulsun. Dün yayınladık, buradan tekrar duyuralım. Biz sözleşmeli üretimle ilgili tüm yasal mevzuları hallettik. Bu sözleşmeler üretici veya yetiştiricilerimizle ürünü alanlar arasında yapılacak. Yani, sanayici ve kooperatif gibi taraflarla çiftçilerimiz arasında bir sözleşme söz konusu olacak. Böylece üreticiye pazar garantisi verilerek ürün arzında sürekliliği, sanayicinin de ham madde ihtiyacını kesintisiz ve istenen nitelikte temin etmesini sağlayacağız” dedi.

Bir 11 kişi ve yazı görseli olabilir

KARADENİZ’E MERSİN BALIĞI SALINDI!

Bir 5 kişi görseli olabilir

 

Merkez Balıkçı Barınağı’nda Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın katılımıyla Mersin balığının denize salımı gerçekleştirildi. Toplamda 11 bin adet Mersin balığı yavrusu denize bırakıldı.
    Programda konuşan Bakan Yumaklı, çok önemli bir işin başarıldığının altını çizerek şu açıklamalarda bulundu; “Mersin balığı yetiştirilmesi çok zor olan ve ülkemizde de bir dönem nesli tükenmiş türlerin arasındaydı. Siyah havyarın üretildiği bir balık. Amasya İl Tarım Müdürlüğümüz tarafından yeniden üretimi yapıldı. Çok meşakkatli bir süreçten sonra artık ülkemizin denizlerine salınacak seviyeye geldi. Bugün Sakarya’dan Samsun’a kadar bütün bu alanı kapsayan Karadeniz’in sularına 11 bin Mersin Balığını salmış olacağız. Hakikaten katma değeri çok yüksek olan bir ürün. Bu gibi balık türlerini de bizim ilgili Genel Müdürlüğümüz hem koruma kullanma dengesi içerisinde hem de türlerin daha da avlanabilir bir pozisyona gelmesi ile alakalı çalışmalarına devam ediyor. Ben buradan balıkçılık sektörüne teşekkür ederim. Hakikaten ülkemiz için çok önemli bir iş başarıldı. Geçen yıl 1,5 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmıştık. Bu yıl sonu itibari ile umarım 2 milyar doları yakalayacağız. Balıkçılarımız sadece iç sularda değil aynı zamanda ülkemiz dışındaki sularda da avlanmaya devam ediyor. Bu sularda avlanması ve ülke ekonomisine katkıları için bizlerde elimizden geleni yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz. Buradan bütün balıkçılarımıza bereketli olsun diyorum onlar zaten vira bismillah demişlerdi. Ama hala o süreç devam ediyor. İnşallah balıkçılarımız bol ve bereketli bir sezon geçirmiş olur”açıklamasında bulundu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.