GÜNDEM Haber Girişi : 14 Mayıs 2024 14:45

BOYABAT'TA İBRAHİM OKTUGAN'IN ÖLDÜRÜLMESİNİ PROTESTO ETTİLER

BOYABAT'TA  İBRAHİM OKTUGAN'IN ÖLDÜRÜLMESİNİ PROTESTO ETTİLER

Boyabat’ta öğretmenler İbrahim Oktugan’ın öldürülmesini protesto ettiler Sinop’un Boyabat İlçesinde çeşitli sendikalar ve okullardan öğretmenler İbrahim Oktugan’ın öldürülmesinini protesto etmek amacıyla bir araya geldi. Boyabat’ta Eğitim İş Sendikası, Hürriyetçi Eğitimsen, Eğitim Sen Sendikası işbirliği ile çeşitli okullardan öğretmenler  İstanbul’da öğretmen İbrahim Oktugan’ın öldürülmesini protesto etmek için bir araya geldi.  Boyabat İlçe Milli Eğitim Binası önünde toplanan öğretmenler siyah kurdela takarak basın açıklaması yaptılar. Öğretmenler adına basın açıklamasını okuyan Öğretmen Ünal Karaca ‘’ İstanbul’un Eyüp İlçesinde bulunan özel bir okulda müdür olarak görev yapan emeki öğretmen İbrahim Oktugan’ın bir öğrencisi tarafından öldürülmesi hepimizi derinden üzmüştür.Toplum olarak hayatımızın her aşamasında evde, sokakta iş yerlerinde her gün karşı karşıya kaldığımız şiddet olgusu, okullarımızı da sarmalamış, eğitim emekçilerini de şiddetin hedefi haline getirmiştir. Son olarak İstanbul’da yaşandığı gibi ölümle sonuçlanan ağır sonuçların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Türkiye’nin her yerinde eğitim kurumlarında birbirine benzer şekillerde eğitim emekçilerini hedef alan şiddet olaylarının yaşanması , şiddetin arkasındaki nedenlerin ortaya çıkarılmasını eğitim kurumlarında eğitim emekçilerinin can güvenliğinin sağlanmasını gerektirmektedir.
Yaşanan bu şiddet olayları adeta bir bakanlık politikasına dönüştürülen eğitim emekçilerinin itibarsızlaştırılmasından ayrı düşünülemez. Bir Eğitim emekçisini hayattan koparan ne basit bir öfke krizi ne falin öğrenci ya da veli oluşu, ne de öğrencinin uyruğu ile ilgilidir. Bizzat bakanınyaptığı açıklamalarla eğitim sisteminin tüm başarısızlığının nedeni olarak öğretmenlerin gösterilmesi, CİMER uygulamasının velilerin elinde bir sopaya dönüştürülmesi, MEB’in eğitimde yaşanan tüm sorunlara çözüm üretmek yerine öğretmeni ve idarecileri veli ve öğrenci karşısında tek muhattap olarak bırakması, bugün yaşananlara zemin oluşturmuştur. Okullarda yaşanan şiddetin ve öğretmenlere yönelik saldırılara önlenebilmesi, öncelikle her fırsatta öğretmenleri, eğitim emekçilerini hedef haline getiren politika ve uygulamalara son verilmesinden geçmektedir. Okulda şiddet olaylarının durması için Milli Eğitim Bakanlığını  acilen harekete geçmeye ve önlem almaya çağırıyoruz. Yıllardır yaptığımız tüm uyarılar rağmen alınmayan önlemler nedeniye dün 40 yılını çocukların eğitimine adamış bir öğretmen arkadaşımızı, maalesef bakanlığın ideolojik örgütlenme alanına çevirdiği, yap boz tahtasına dönüştürdüğü eğitim politikalarının sonucu olarak  kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyor. Ibrahim Oktugan öğretmenimizin ailesi başta olmak üzere tüm meslektaşlarımıza ve eğitim camiasına başsağlığı diliyoruz. ‘’ ifadelerinde bulundu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.