GÜNDEM Haber Girişi : 22 Kasım 2023 14:13

FİLO VURGUNU ULUSAL BASINDA: 5 TUTUKLU 5 TUTUKSUZ 1 MİLYAR TL. VURGUN İDDİASI..

FİLO VURGUNU ULUSAL BASINDA: 5 TUTUKLU   5 TUTUKSUZ 1 MİLYAR TL. VURGUN İDDİASI..

Gazetemizin 2022 yılında gündeme getirdiği, TBMM’nde soru önergesine dönüşen hakkında yasa çıkmasına sebep olduğumuz filo şirketlerinden satılan sıfır araçta yüzlerce mağdur 1 Milyar TL.yi geçen ise vurgun iddiası ulusal basının da gündemine girdi.

FİLO VURGUNU ULUSAL BASINDA: 5 TUTUKLU   5 TUTUKSUZ 1 MİLYAR TL. VURGUN İDDİASI..

Gazetemizin 1 yıl önce gündeme getirdiği  Durağan’dan tüm Türkiye’yi sarsan ‘ARABABANK’ skandalında vurgun olarak nitelendiren rakamlar dudak uçuklattı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nca araç dolandırıcılığı sebebiyle 65 mağdurun başvurusu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonda 10 şüpheli gözaltına alındı. 400 Milyonluk vurgun yaptığı tespit edilen isimlerden 5’i tutuklanırken 5 şüpheli ise adli kontrol  şartı ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.  Edinilen bilgilere olayla ilgili soruşturmalar devam ederken mağdur sayısının her geçen gün arttığı ifade ediliyor. Yürütülen soruşturmalara göre gözaltı ve tutklamaların artabileceği ifade ediliyor.

 

 

1 yıl önce gazetemizin manşetine taşıdığı ve gazetemiz Yazı İşleri Müdürü ve CHP Durağan ilçe başkanı Mustafa EKER’in  olayı nitelikli dolandırıcılık tanımlaması getirmesinden dolayı  H. İbrahim AKTAN tarafından hakkında 50 bin TL.lik tazminat davası açılmıştı. Aradan 1 yıl geçtikten bu kez tüm Türkiye’ bu durumu konuşuyor ve yüzlerce mağdur, milyarlarca lira vurgundan bahsediliyor. O dönem gazetemiz haberi manşetine taşırken  ‘BAYİİLERDE YOK, DURAĞAN’DAN ALMAYAN YOK! Manşeti atmıştı. Haberimiz üzerine gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Mustafa EKER hakkında  tazminat davası açan Halil İbrahim AKTAN ise 31 Temmuz 2022 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda gazetemizle alay ederek ‘BAYİLERDE HİÇ YOK, DURAĞAN’DA ALMAYAN YOK.’ Paylaşımı ile dikkatleri çekmişti. H. İbrahim AKTAN’ın bu paylaşımını da  alıntılayan  AKİT TV  19 Kasım tarihinde ‘Yüzyılın ‘otomobil’ vurgunu: Arababank!’ Manşeti ile haberin detaylarına da alıntıladığı, süreci anlatan ayrıntılı bir haberi okuyucularına sundu.

 

19 Kasım 2023 Tarihli AKİT TV Haberi;
Yüzyılın ‘otomobil’ vurgunu: 
Arababank!

    İki eski Diyanet çalışanı tarafından İstanbul’da kurulan ve Sinop’ta da şubesi bulunan ‘Cengiz Filo’ 

isimli kiralama şirketi üzerinden, başta kamuda üst düzeyde görev yapan bürokratlar ve siyasiler olmak üzere yüzlerce kişinin yüz milyonlarca lira dolandırıldığı ortaya çıktı.
     Büyük vurgunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adını ve halkın ona duyduğu sevgiyi de kullanarak AK Parti’nin rekor oy aldığı bölgelerde ‘güven iklimi’ oluşturan kalpazanlar, geri planda iş tuttukları ortaklarıyla birlikte yüzlerce kişiyi ‘araç satış vaadiyle’ mağdur ettiler.  Ağustos ayında patlak veren ve ‘yüzyılın otomobil vurgunu’ olarak kayıtlara geçen olayla ilgili Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatırken, İstanbul Emniyet Müdürlüğü de geçtiğimiz hafta operasyon yaparak tüm şüphelileri gözaltına aldı.

    Türkiye’de geçtiğimiz aylarda sıfır araç bulma ve satın almada yaşanan sorunu fırsat bilen vurguncular, kurdukları kiralama şirketleri üzerinden Türkiye tarihinde eşi benzeri görülmemiş büyük bir vurguna imza attı. Kaymakamından belediye başkanına, hâkiminden savcısına, avukatından doktoruna, çiftçisinden esnafına varıncaya kadar yüzlerce kişiyi dolandırıp mağdur eden şebeke, devletin getirdiği “6 ay 6 bin kilometre” şartını da kendileri için fırsata çevirerek, araç satış vaadiyle büyük bir ‘nitelikli dolandırıcılık’ faaliyetine imza attı. ‘Çiftlikbank’ vurgununu aratmayan olayın perde arkasında ise profesyonelce kurgulanmış büyük bir plân bulunuyor. Akit Haber olayın tüm detaylarını deşifre ediyor. İşte adım adım o vurgun:

    2021 yılı ortalarında İstanbul Esenler merkezli olarak Halil Cengiz ve Ahmet Cengiz isimli iki kamu personeli tarafından eşleri üzerine kurulan ‘CNGZ Cengiz Filo ve Otomotiv’ isimli şirket, HAKTAN&CENGİZ OTOMOTİV olarak Halil İbrahim Aktan isimli işadamıyla birlikte 2021 yılı Aralık ayında memleketleri olan Sinop’un Durağan ilçesinde de Haktan Tekstil bünyesinde faaliyete başladı. Özellikle Halil İbrahim Aktan’ın, tanınmış siyasi ve bürokratlarla kurduğu yakın ilişkiyi kullanarak Sinop’ta ve İstanbul’da kısa sürede adından söz ettiren firma, kamuda üst düzeyde görev yapan bazı isimlere ilk aşamada ‘uygun şartlarda’ araç satıp bunların fotoğraflarını sosyal medyada boy boy paylaşarak kendini tanıttı. 2022 yılı Aralık ayı geldiğinde ise Haktan&Cengiz Otomotiv olarak bilinen firmadaki ortaklık sona erdi ve tabelalar indi. ‘Problemli bir ayrılık’ gibi kamuoyuna yansıtılan ve rakip firmalar gibi izlenim verilerek Cengiz otomotiv ve Haktan otomotiv adıyla ayrı ayrı faaliyet yürüten ortakların ticari ilişkisinin ise geri planda son ana kadar devam ettiği belgelerle ortaya konuldu.

  
  
ERDOĞAN’IN ADINI KULLANARAK GÜVEN İKLİMİ OLUŞTURDULAR

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a %85 gibi rekor bir oyun çıktığı Durağan ilçesinde “34 RTE…” plakalı araçlarla şov yapan firma sahipleri, devlete ve kamu kurumlarına duyulan güveni de suistimal ederek başta kamu kurumlarında üst düzeyde görev yapan bürokratlar ve siyasiler olmak üzere yüzlerce kişiyi ağlarına düşürdüler. Türkiye’de bayilerde sıfır araç bulma noktasında sıkıntıların yaşandığı bir süreçte tırlar dolusu arabayı Sinop’ta ve İstanbul’daki iki şubesinde sergileyen ve bunu sosyal medya üzerinden sürekli paylaşan fırsatçılar, “Jandarmaya Drone hediye etme”, “Cami ve Kur’an Kurslarına Yardım”, “Derneklere Bağış” gibi yöntemlerle de halk nazarında itibar edindiler. Başta göz önündeki üst düzey bürokratların ve hatırı sayılır siyasilerin firmadan araba alıp problem yaşamadığını gören sıradan vatandaşlar da akın akın bu şirkete yöneldi.

  


500’E YAKIN MAĞDUR VAR!

    Hiçbir yetkili bayide araba bulunmazken Sinop’un Durağan ilçesinde sıfır kilometre araç bulunduğunu çevre il ve ilçelerden duyan birçok vatandaş da ilçeye gelerek araç sırasına girdi. Filo arabası olduğu için satış yaparken “6 ay ve 6 bin kilometre” şartını öne süren firma, alıcılara “araç satış vaadi” isimli bir sözleşme imzalatıp araçların o günkü değerini peşin olarak tahsil etti. Ruhsat devirlerini belli bir süre boyunca zamanında yapan firma, 2023 yılı başlarından itibaren elinde araç olan vatandaşlara araçların resmi devirlerini geciktirmeye başladı. Bazı alıcılar ise, 2-3 ay sonra teslim edilmek üzere paralarını peşin verdikleri arabalarını alamamaya başladı. Bu gecikmelerin vuku bulduğu bir süreçte, 4 Ağustos 2023’te bir alacaklı mahkemeye başvurup şirkete ihtiyati haciz koydurttu. Bunu duyan diğer alacaklılar da haciz ve icra işlemleri başlatınca şirket tamamen kilitlendi. Yüzlerce kişinin ruhsat devri veya araba beklediği bir anda yaşanan bu gelişmenin akabinde, dolandırıldığını anlayan onlarca kişi savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu. Yaşanan bu gelişmelerden sonra müşterileri ile iletişimi sürekli devam ettiren ve olayı çözeceklerini iddia eden Halil ve Ahmet Cengiz isimli kuzenler, Sinop ve çevresindeki mağdurların katılımı ile Durağan ilçesinde polis korumasında bir toplantı gerçekleştirdiler. Bu toplantıda; enflasyon ve kur farkından dolayı geçici ticari bir problem yaşadıklarını fakat bunu en kısa sürede çözerek elinde araç olanlara belirli bir fark almak kaydıyla araç devirlerini vereceklerini, para verenlere ise anaparalarının iade edileceğini belirten firma sahiplerinin, müşterileri oyalamak adına bunları söyledikleri çok geçmeden anlaşıldı. 2021 ve 2022 yıllarında 700’ün üzerinde araç satıp ruhsat devirlerini zamanında yapan firma yetkilileri, 2023 yılında ise arkada 500’e yakın mağdur bırakarak kepenk indirdi. Ayrıca, müşterilere satılan araçları bankalara teminat olarak gösterip on milyonlarca lira banka kredisi kullandıkları da soruşturma sürecinde ortaya çıktı.

  

SAVCILIK OLAYA EL ATTI, EMNİYET OPERASYON BAŞLATTI


    Çeşitli platformlar aracılığıyla bir araya gelerek hak arama yoluna giden mağdurların içerisinde çok sayıda hâkim, savcı, polis ve avukatın da bulunduğu belirtilirken, Diyanet ve Milli Eğitim camiasından da onlarca kişinin mağdur olduğu ve bu kurumların da soruşturma başlattığı öğrenildi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ise İstanbul ve Sinop’taki tüm şikâyetleri tek dosyada birleştirerek geniş çaplı bir soruşturma başlattı. Mağdurların Cumhurbaşkanlığı ve İçişleri Bakanlığına da ulaşmasının akabinde, aradan geçen üç ayın sonunda İstanbul Emniyet Müdürlüğü önceki hafta tüm mağdurların ifadesini alarak geçtiğimiz günlerde büyük bir operasyon başlattı ve tüm şüpheliler ile işbirlikçilerini gözaltına aldı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın da olayı yakından takip ettiği belirtilirken; gözaltına alınanlardan Cengiz Filo otomotiv şirketi sahipleri Halil ve Ahmet Cengiz ile eşleri Hatice Cengiz ve Hatice Dilek Cengiz, personelleri ve aracıları Murat Dilek, Yüksel Turgut, Şaban Aktan, Ertuğrul Şanlan, geri planda işbirliği yaptıkları firmalardan Elibol Turizm’in sahibi Engin Elibol, gibi isimlerin tutuklanması bekleniyor. Firmanın sahte çek, kara para aklama, sahte imza, evrakta sahtecilik, vergi kaçırma gibi birçok suçu alenen işlediği de yine soruşturma sürecinde ortaya çıkan gelişmeler arasında yer alıyor. 

  
    Şirketin kamuoyunda tanınırlığının artması noktasında en büyük katkıyı sağlayan ve son ana kadar işbirliğini devam ettiren sözde eski ortakları Halil İbrahim Aktan’ın gözaltına alınmaması ise, “O’nu koruyan birileri mi var” sorusunu akıllara getirdi. AK Parti Genel Merkezi’nin de soruşturma açıp, olaya karışan ve gözaltına alınan bazı isimleri partiden ihraç etmesi bekleniyor.

 

“DEVLET BU OLAYA EL ATSIN, HESAP SORULSUN”

    Öte yandan; konuyla ilgili olarak Akit Haber’e özel açıklamalarda bulunan avukatlar ve mağdurlar, olayın basit bir dolandırıcılık faaliyetinden ibaret olmadığını, Türkiye’de geçtiğimiz yıllarda yaşanan sıfır kilometre araç sıkıntısıyla da paralel olarak arka planda bazı büyük firmaların bu işlerde parmağı olduğunu ifade ettiler.

    Mağdurlardan Ümmühan Ö. yaptığı açıklamada, “Cengiz Otomotiv firmasına Mayıs ayında 1 milyon 200 bin TL para vererek satın aldığım aracın tarafıma verilmesini beklerken böyle bir olayla karşılaştık. Benim gibi birçok kişinin onlarca yıllık emeği heba oldu. Yüzlerce mağdur ve yüz milyonlarca lira vurgun var. Bu şebeke Cumhurbaşkanımızın adını da kirli emellerine açıkça alet etti. Devletimiz bu olaya el atsın, dolandırıcıların yaptıkları yanlarına kâr kalmasın, hepsinden tek tek hesap sorulsun ve mağduriyetimiz giderilsin” ifadelerini kullanırken, mağdur Bünyamin A. ise Haktan Grubu ile ortaklığa da vurgu yaparak, “Görüntüde ayrılık izlenimi verdiler ama son ana kadar işbirlikleri devam etmiş. Araç alımı için Boyabat’ta bulunan dükkânımın tapusunu Cengizlere verdim, fakat sonradan öğrendim ki bu olay patlamadan kısa bir süre önce benim tapumu Halil İbrahim Aktan’ın üzerine devretmişler. Yine Haktan grubuna son dönemde bazı araba devirlerinin yapıldığını da öğrendik. Kirli bir tezgâh kurup yüzlerce kişiyi mağdur ettiler. Ucu kime dokunursa dokunsun bu ahlaksızlardan mutlaka hesap sorulmalıdır” dedi.

  
“ARKA PLANDAKİ İŞBİRLİKÇİ FİRMALAR MASUM DEĞİL”

Akit’e konuşan Avukat Sena Gündağ vurgunun tüm boyutlarını ve hukuki süreci, “Ortada Türkiye tarihinde görülmemiş boyutta bir otomobil vurgunu söz konusu. Mağdur sayısı çok fazla ve toplam rakam dudak uçuklatıyor. Fakat toplanan paranın nerede olduğu meçhul. En başından itibaren tüm hukuki süreci yakından takip ediyoruz. Arka planda işbirliği yaptıkları birçok firma var ve bunların hiçbirisi masum değil. Onlarla ve aralarındaki ilişki ile ilgili tüm bilgi ve belgeleri savcılığa sunduk. Birçok avukat arkadaşımız sürece dâhil oldu, davalar açıldı. Ayrıca yüzlerce kişi suç duyurusunda bulundu. Bir daha böyle cürümler işlenmesin diye suçlular en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.” sözleriyle özetlerken Avukat Şura     Nur Bülbül ise, “Diyanet camiasından birçok müştekinin avukatlığını yapıyorum. Bu suçu işleyenler, dini ve milli duyguları suiistimal etmek suretiyle çeşitli STK’ları ve kamu görevlilerini de kullanarak başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, devlete ve devlet kurumlarına olan güveni de zedeleyecek bir dolandırıcılık faaliyetine imza atmıştır. Hukuk önünde hesap vermeleri gerekir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Akit TV
Haber:-Düzenleme : Mustafa EKER

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.