Haberler Haber Girişi : 10 Ağustos 2023 18:10

Hacı adayları bilgilendirildi

    Sinop İl Müftülüğü tarafından, Sinop’tan hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara gidecek olan hacı adaylarına yönelik bilgilendirme semineri düzenlendi.

    Sinop’tan hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara gidecek olan hacı adaylarına hac ibadetini daha iyi anlaması ve öğrenmesi, ibadetlerini daha bilinçli bir şekilde yapabilmeleri amacıyla, Sinop İl Müftülüğü tarafından hac semineri düzenlendi. 

    Sinop İl Müftülüğü toplantı salonunda düzenlenen ve iki gün süren seminerde İl Müftüsü Mustafa Düzgüney, İl Müftü Yardımcıları Kamil Tuncel, Abdullah Salman, Ayşe Gül Gürbüz, Din Hizmetleri ve Eğitimi Şube Müdürü Ali Öztürk  tarafından hacı adaylarına 
bilgiler verildi.
    Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan seminer, İl Müftüsü Mustafa Düzgüney’in konuşmasıyla devam etti. İl Müftüsü Düzgüney konuşmasında haccın faziletini anlattı ve hac yolculuğu esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar üzerinde durdu.

    Düzgüney; “Sizler Sinop’tan, bulunmuş olduğunuz köylerden Kabe-i Muazzama’ya gönderilen seçilmiş bir heyetsiniz. Cenab-ı Hak’tan gelen davete icabet eden seçilmiş elçilersiniz.
Hac, yıllarca özlemini duyduğumuz Kabe-i Muazzama’ya, insanlığın kadim değerlerine doğru bir yolculuktur.
Hac, kişinin Rabbine vuslatı ölmeden önce ölümün mahşeri provasını yaşamasıdır.
Hac, bir devrimdir. Hacdan döndükten sonra zihni ve fikri değişim ve dönüşümün yaşanmasıdır.

Kutsal mekanlarda bulunduğumuz zaman zarfında alışveriş ve dünya işlerinin bizleri   tavaftan ve ibadetten alıkoymaması gerekir. Mübarek beldelere yapılan yolculuk, kutlu bir yolculuktur. Hac İbadeti bizler için büyük bir fırsat ve imkândır, iyi değerlendirilmelidir. Kutsal topraklarda kaldığımız süre boyunca, vakitlerimizi ibadet, tevbe ve dua ile iyi değerlendirmemiz gerekir. Kimseyi incitmeden sabırlı olmalı, insanların kusurlarını araştırmamalı ve yapılan hataları affetmeliyiz. Ziyaretlerimizde Yüce Yaratanın ve Peygamberimiz (sav)’in misafirleri olduğumuzun asla unutmamalıyız. Şair ne güzel söylemiş.  “Kabe, Kime nasip olsa Huda rahmet eder. Kişi sevdiğini evine davet eder.”

İşte Cenab-ı Hak bizleri kendi evine davet etti. İnşallah o Yüce Yaratanın davetine icabet ederek, onun beytinde onun istediği gibi razı olacağı bir şekilde ibadetler yapabilmeyi ve hac ibadetlerini ifa edip memleketimize döndüğümüzde de son nefes dahil o misafirliğin tesirinden kalarak ibadetlerimize devam etmeyi nasip eylesin. Cenab-ı Hak hayırla gidip hayırla dönmeyi ve hac ibadetini yerine getirip elde ettiğimiz kazanımları ömür boyu sürdürmeyi nasip etsin” dedi. 
Seminerin sonunda seminerin çok faydalı olduğunu belirten hacı adayları yapılan bu seminerler sayesinde mübarek beldelere vardıklarında daha bilinçli bir şekilde ibadetlerini yapma imkânına kavuşacaklarını belirterek kendilerine bu imkânları sunan başta Diyanet İşleri Başkanlığına ve Sinop İl Müftülüğü’ne teşekkür ettiler. 
Sinop İl Müftü yardımcısı Kamil Tuncel’in kafile başkanı olarak görevlendirildiği Hac yolculuğunda, 04 Haziran 2023 tarihinde Hacı adayları Samsun Hava Limanın’dan Medine-i Münevvere gidecek. Hacı adayları 09 Temmuz 2023 tarihinde de Cidde Hava Limanından Samsun Havalimanına dönecek.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.