Haberler Haber Girişi : 18 Ocak 2024 14:15

Karavan Sektörü Uluslararası İş Birliği ile Büyüyecek

Karavan Sektörü Uluslararası İş Birliği ile Büyüyecek

Karavan turizmi temasında kalkınma ajansları arasında ulusal koordinatörlük görevini yürüten Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA), Türkiye karavan ekosisteminin geliştirilmesine yönelik olarak farklı yetki alanlarındaki Bakanlık birimlerini, Avrupa karavan sektörünün temsilcisi Karavan Endüstrisi Birliği ile Ankara’da bir araya getirdi. 

KUZKA, karavan ekosistemine uluslararası yeni partnerler kazandırıyor
KUZKA’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen program çerçevesinde Ankara’ya gelen Karavan Endüstrisi Birliği (Caravaning Industrie Verband e.V. -CIVD) Genel Müdürü Daniel Onggowinarso, Caravan Salon Düsseldorf Fuar Direktörü Stefan Koschke ve beraberindeki heyet sırasıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda karavan üretimi, üretim standartları ve ilgili mevzuat, ürün ihracatı ve karavan alanları düzenlemeleri konularını kapsayan bir dizi görüşme gerçekleştirdi. 

Şimşek; “Uzun Soluklu İş Birliği ile Fırsatlara Odaklanacağız”
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıya Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Ahmet Şimşek, Fonlar ve Teknik İş Birliği Dairesi Başkan Işıl Aytek, Metroloji ve Sanayi Ürünleri Güvenliği Genel Müdürlüğü Otomotiv, Enerji ve İthalat Dairesi Başkanı Ozan Emrah Gök, Sanayi Genel Müdürlüğü Otomotiv Sanayi Daire Başkanı Gökhan Özkök, KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanlığı, Bakanlık ve KUZKA uzman personeli katılım sağladı.

    Toplantının açılış konuşmasını yapan Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Ahmet ŞİMŞEK, bölgesel politika ve önceliklere göre faaliyet gösteren kalkınma ajanslarının seçilmiş ulusal temalarda koordinasyon görevi üstlendiğini belirterek, “Karavan turizmi temasında koordinatör kalkınma ajansımız olan KUZKA, bu alanda 2020 yılında turizm odağı ile başladığı çalışmalarını her yıl üzerine koyarak derinleştiriyor. Gelinen noktada, henüz küçük ancak ciddi bir büyüme potansiyeli barındıran karavan turizminin gelişiminin yalnızca turizm tarafıyla değil, üretim, tedarik zinciri, yerli üretim fırsatları, karavan alanlarının altyapı ve standartlarının oluşturulması, tüketici bilincinin geliştirilmesi gibi birçok alanda yapılacak kapsamlı müdahaleler ile mümkün olduğunu değerlendiriyoruz. Bu minvalde, sektörün en büyük ikinci pazarı konumundaki Avrupa karavan endüstrisini temsil eden en önemli birlik konumundaki Karavan Endüstrisi Birliği ve Karavan Salon Düsseldorf Fuarı temsilcilerinden oluşan bu kıymetli heyeti Bakanlığımızın ana hizmet birimleri ile birlikte ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Ana hizmet birimlerimizin değerli yöneticilerine, daire başkanlarımıza katılımları için teşekkür ediyorum. Önümüzdeki dönemde, karavan ekosisteminin ülkemiz tarafında fırsat olarak görülebilecek her alanında Alman misafirlerimizin kurumsal tecrübelerini transfer edecek uzun soluklu iş birliğini hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

    Genç; “Kamu-Özel Sektör İş Birliğinde Koordinasyon Rolümüze Devam Ediyoruz”
KUZKA’nın koordinasyon görevi çerçevesinde yürüttüğü çalışmaları özetleyen KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç, Türkiye’de karavan üretiminden, makine ve ekipman tedariğine, ihracat tarafından, karavan alanı yatırımlarına kadar bir çok alanda önemli fırsatlar bulunduğunu buna karşın hızlı büyümenin getirdiği birtakım sorunları da beraberinde taşıdığını belirtti. Genel Sekreter Genç, “2022 yılında İstanbul’da özel sektör tarafında karavan üretici çatı kuruluşlar ile bir araya getirdikleri Karavan Endüstrisi Birliği yöneticilerini bu kez Ankara’da mevzuat düzenleyici merkezi teşkilatlarımız ile bir araya getirerek, kurumlar arası uzun dönemli iş birliğinin ilk adımını atmak istedik. Konuklarımızın sahip oldukları engin tecrübe ve bilgi birikiminin ülkemize adım adım aktarılması noktasında elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz” dedi.     
 
 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.