YEREL Haber Girişi : 14 Ağustos 2023 16:14

KURBAN PAZARI YİNE ESKİ YERİNDE

KURBAN PAZARI YİNE ESKİ YERİNDE

aklaşan Kurban Bayramı öncesinde Durağan’da kurban pazarı kuruldu. Durağan köylerinden besicilerin getirdiği küçük ve büyükbaş hayvanlar pazarda alıcılarını beklerken, bu yıl  geçen yıllara oranla fiyatların oldukça yüksek olduğu gözlendi.

    Sinop’un Durağan ilçesinde Kurban Bayramı dolayısıyla canlı hayvan pazarı 24 Haziran Cumartesi günü açıldı.
    2022 yılında yapımına başlanan yeni canlı hayvan pazarının ise yerinin bitmemesi inşaatın devam ediyor olması nedeni ile  bu yılda canlı hayvan pazarı eski yerine kuruldu. 
    Durağan Belediyesi tarafından hummalı bir çalışma ile kurulan alanda kurban satıcıları kendilerine ayrılan yerlerde düzenlemeler yaptı. Besiciler, hayvan besleyicileri de  gün yaklaştıkça kendilerine belirlenen alanlarda  kurbanlıkları pazara getirmeye başladı. Kurban pazarına giren tüm hayvanların pazar süresince veteriner hekim kontrolünde sağlık muayeneleri ve kontrollerinin yapılacağı kaydedildi. Kurban pazarının son güne kadar yoğun olması beklenirken vatandaş bütçesine uygun kurban bulmak için satıcıları tek tek dolanıyor. Vatandaşlar ise o gün istediğini bulamazsa kurban gününe kadar her gün tekrar gelerek fiyatların seyrine göre kurban alıp almayacağına karar vereceğini belirtiyor.
Büyükbaş hayvanın 2 yaşın üzerinde olduğu nasıl anlaşılır? 
    Dinimiz gereği 2 yaşın altındaki büyükbaş hayvanların kurban olamayacağını söyleyen kurban satıcıları bunu anlamanın kolay bir yöntemi olduğunu söylediler. “Hayvanın yaşının en iyi dişlerinden anlaşılmaktadır. 2 yaşında bir hayvanın alt çenesinde bulunan dişlerin arası daha açıktır ve yetiştiriciler arasında ‘Kapak açmak’ denilen olaya hazır haldedir. “Kapak Açmak” deyimi hayvanın ön alt çenesinde iki adet kazma şeklinde dişin çıkmasıdır. Eğer bir hayvanın alt çenesindeki dişlerin arası bu dişlere yer açmak için açılmış ise hayvan 2 yaşın üzerindedir. Eğer dişler çıkmışsa 2,5 - 3 yaş aralığındadır ve kurbanlık olabilir” şeklinde belirttiler.
    Geçtiğimiz yıl küçükbaş kurbanlıklarda fiyatlar 1500 ila 5 bin lira arasında değişirken, büyükbaşlarda ise bu rakam 10 bin liradan 35 bin TL arasında değişiyordu. Bu yıl Küçükbaş kurbanlıklarda fiyatlar 6 ila 12 bin lira arasında değişirken, büyükbaşlarda ise bu rakam 50 bin liradan 150 bin TL’ye kadar gidiyor.Durağan’da 750 kglık büyük baş hayvan 110 bin TL satışa sunuluyor. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.