gazetemiz Haber Girişi : 14 Mayıs 2024 14:05

SEÇİM ÖNCESİ ÇALIŞMA VARDI, SEÇİM BİTTİ YİNE KAYBOLDU!

SEÇİM ÖNCESİ ÇALIŞMA VARDI, SEÇİM BİTTİ YİNE KAYBOLDU!
Her yıl biten ama bitmek bilmeyen Boyabat Çevre yolunda 2023’e göre ödenek arttırıldı ama bitiş 2027... Boyabat ilçe merkezi ise çevre yolunun açılmaması nedeni ile bir bayram arifesinde yine ne trafik çilesine mahkum olacak...

Cumhurbaşkanlığı  Strateji ve Bütçe Başkanlığı 2024 programında Sinop’taki yatırımlarda en büyük payı ve desteği çeşitli kalemlerde olmak üzere Sinop Üniversitesi  devam ettiriyor.  Devam eden ve 2024 yılı sonuna kalan projelerle  eğitim anlamında  ayrılan payla dikkat çekiyor.
     Diğer yandan Sinop genelinde  yatırımlarda bu yıl  bitmesi gereken ama ayrılan ödeneklerle  bitmesi planlanan bir yatırım ise göze çarpmıyor.  
     Boyabat ilçesinde önemli bir kısmı biten açılma aşamasına gelen Boyabat Çevre yolunda ise 2024 için yine umut yok…
    Boyabat Çevre Yolu 11,2 kilometre uzunluğunda BSK kaplamalı bölünmüş yol standardında. Proje kapsamında 3 adet farklı seviyeli kavşak ve 40 metre uzunluğunda 1 adet çift köprü bulunuyor. Çevre yolu çalışmalarının ise 2020 yılında tamamlanması planlanıyordu.
     2023  yılında komik bir rakam ayrılan gazetelere konu olan Boyabat çevre yolunun 2027 yılında bitirilmesi planlanıyor. 31 mart yerel seçimleri öncesinde  bir takım çalışmaların başladığı Boyabat çevre yolundaki çalışmalar seçim sonrası yine durdu.  Normal günlerde bile  Boyabat trafiğini çekilmez hale getiren  şehir içi trafik bu bayramda  yine çileye dönüşecek..
    İlleri birbirine bağlayan Sinop’a ulaşım noktasında önemli bir güzergah olan Boyabat çevre yolunun açılmaması, navigasyonlarda görülmemesi nedeni ile şehir içi trafiğine takılan sürücüler  yaklaşık 5 Km süren  eziyeti çevre yolunun açılmaması nedeni ile çekiyor.
     Bu gün ağır vasıta sürücülerinin otobüs firmalarının önemli bir tercihi haline gelen trafiğe kapalı Boyabat Çevre yolu sadece bağlantı noktaları ve reflektörlü baba direklerinin olmaması nedeni ile geceleri tehlike arz ediyor.  Asfaltı tamamlanan,  orta refüjü hazır hale getirilen ama yıllardır bağlantı yolları yapılamayan Boyabat çevre yolu sadece karayollarının  çabası ile bile trafiğe açılabilecek durumda iken Boyabat  ilgisizlik ve vurdumduymazlık nedeni ile adeta isyan ettiriyor. 
    Yaklaşan Kurban bayramı öncesinde  Boyabat Çevre yolu yine kapalı kalacak gibi duruyor. Ya da reflektörleri takılmayan bağlantı yolları olmayan sadece bilenin kullandığı trafiğe kapalı ama Boyabat şehir içi trafiğinden kaçmak isteyenlerin  tercihi olmayı bekliyor.
    2017 yılında başlayan ve ‘her yıl açıldı, açılıyor, açılacak  6 ay  içinde 1 yıl içinde açıyoruz’ diyerek reklamı yapılan her seçim döneminde   çalışmaların kısmende olsa başladığı,Boyabat çevre yolunda 2024 yılı yatırımı programında ne ayrıldı?
     Cumhurbaşkanlığı  Strateji ve Bütçe Başkanlığı 2024 programında Sinop’taki yatırım programında 2017 yılında başlayan ve 2027 yılından bitirilmesi öngörülen  bitme aşamasına gelmiş Boyabat çevre yolu için; 883 milyon 364 bin588 TL’li proje tutarında  bu güne kadar 231 milyon 499 bin 6643 TL. harcanmış  2024 yılında ise 128 milyon TL.lik yatırım yapılması planlanıyor.     
    2023’ün komik rakamına oranla 2024’de ödeneği arttırılmasına rağmen  Boyabat Çevre yolu devlette trafiğe kapalı, vatandaşta çift şeritli olmak üzere trafiğe açık gecenin tehlikesinde bağlantı yolları olmadan hizmet vermeye devam edecek.. 
     Boyabat şehir içi ise yine bir bayramı şehir iç trafiğinde bekleyen, trafik kuyruğuna isyan eden sürücüle re tanıklık etmeyi sürdürecek.     
 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.