Haberler Haber Girişi : 12 Ağustos 2023 17:40

Sinop’ta denizden çıkanlar şaşırttı

Sinop’ta Türkiye Çevre Haftası kapsamında dalgıçların deniz dibi temizliği yaptığı etkinlikte denizden çıkan atıklar şaşırttı. Denizden takma diş, kamp sandalyesi, martı yumurtası, cam, plastik ve metal atıklar çıktı.

    Türkiye Çevre Haftası’nda Sinop’ta düzenlenen etkinliklerde denizler ve doğal çevrenin korunması, denizler ve iklim değişikliği ilişkisinin işlenmesi, denizlerin kıyı alanları ve karalarla olan bağlantısının çevresel boyutuyla ele alınması ve kirlenmeden korunması anlatılıyor.

    Etkinlikler kapsamında Sinop’ta deniz polisi ve Sinop Üniversitesi Sualtı Teknolojileri Bölümü öğrencileri tarafından deniz dibi temizliği yapıldı. Denizden araç lastiği, şişe, kamp sandalyesi, takma diş, makas, plastik, misina ve çeşitli atıklar ile bir adet martı yumurtası çıkartıldı.

    Sinop İskelesinden denize giren dalgıçlar deniz dibinden topladıkları atıkları Bülent Ecevit Caddesindeki iskeleye çıkartarak sergiledi. Denizden çıkartılan cam şişelerin içinden çıkan balıklar ise tekrar denize bırakıldı.  

    Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Sinop İl Müdürü Salih Livaoğlu, ‘Temiz deniz, temiz dünya’ temasıyla düzenlenen deniz dibi temizliği etkinliğinde görülen manzaranın hiç iç açıcı olmadığını belirtti.

    Çevreye karşı olan sorumluluk bilincinin yaygınlaşması gerektiğinin altını çizen Salih Livaoğlu sözlerini şöyle dürdürdü; “Bu sene Türkiye Çevre Haftası’nın ikinci senesindeyiz. Sinop’ta ‘Türkiye Çevre Haftası’ etkinlikleri kapsamında Pazartesi günü başlayıp Cuma gününe kadar 5 gün boyunca etkinlikler düzenliyoruz. Bu dördüncü etkinliğimiz. Dün de bisiklet sürüşüyle alakalı bir etkinlik düzenlemiştik. Bugünde deniz dibi temizliği etkinliğimizi düzenliyoruz ama geçen yıl olduğu gibi aynı manzaraları tekrar bir yıl sonra görmüş olmak bizleri rahatsız etti. Geçen sene de bu çıkarılan malzemelerle alakalı vatandaşlarımızın, halkımızın daha duyarlı davranmaları hususunda telkinlerde bulunmuştuk. Fakat gördüğümüz manzara hiç iç açıcı değil. Bizden sonraki nesiller bizim çocuklarımız bu manzarayı hak etmiyor. Çocuklarımızın bu manzaradan çıkaracağı sonuçların onlar için güzel neticeleri ulaştırmayacağı kanaatindeyim. Bu yüzden lütfen vatandaşlarımızın denizle, çevreyle alakalı hassasiyetlerini biraz daha ehemmiyet göstermesini özellikle Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü olarak rica ediyorum. Bu seneki sloganımız ana temamız ‘Temiz deniz, temiz dünya’. Fakat slogana çok uygun bir manzara olmadığı kanaatindeyim. İnşallah bundan sonraki senelerde vatandaşlarımızın daha duyarlı davranarak bu manzaralara sebebiyet verebilecek bir ortamı bize yaşatmamaları kendilerinden özellikle rica ediyorum”.
Denizden çıkan atık malzemeler bir süre sergilendikten sonra belediye ekipleri tarafından kaldırıldı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.