SİYASET Haber Girişi : 27 Eylül 2023 11:59

SÜPER MEYVE ARONYA projesi de gündem oldu...

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler yaklaşırken  aday oılmayı düşünlerinde projeleri ortaya çıkmaya başladı. Antalya İl Tarım Müdürlüğünde Müdür yardımcısı olarak göreve yapan ve seçimlerde aday olması beklenen İbrahim Irmak’ta sosyal medya üzewrinden yayınaladsığı projelerle gündem olmaya devam ediyor.  Yayınladığı bir çok proje ile Durağan’ı tarımda marke ilçe yapma yolunda sözler veren Irmak’ın son projesi Türkiye’nin “süper meyve” merkezi olma yolunda adımlar atma planını kamuoyu ile paylaşması da haber sitelerininde gündem olmayı başardı. Irmak projesinde “Süper Meyve ARONYA ‘ bahçeleri kuracağız” dedi.

Durağan’ın potansiyeline dikkat çeken Sinop’un yetiştirdiği Durağan Belediye Başkan Adayı olması beklenen İbrahim Irmak, ilçenin Türkiye’nin “süper meyve” merkezi olma yolunda adımlar atma planını kamuoyu ile paylaştı. 
    Aronya, dünyanın dört bir yanında bilinen ve büyük bir ilgi gören bir meyve olarak öne çıktığını belirten Irmak; “Durağan, Türkiye’nin Aronya Merkezi Olma olacak’ dedi.
    İbrahim Irmak yaptığı eğitim ve yayım çalışmaları ile Türkiye’de aronyanın hızlı yayılmasını sağlayan kişi olarak tanınıyor. Yaptığı tüm  çalışmaları ülke gündemine taşımaya başaran Irmak’ın  aday adaylığı  ve kazandığı takdirde ilçede ses getirecek projelşere dikkat çekiyor.
    Irmak yaptığı paylaşımda “Durağan’ın iklimi ve arazisi, aronya gibi değerli bir meyvenin yeşermesi için ideal koşulları sunuyor,” diyerek bölgenin zengin topraklarına ve iklim şartlarına vurgu yaptı.Bu potansiyeli ekonomik bir fırsata dönüştürme niyetini de ifade eden Irmak Sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak “Sevgili Durağanlı Hemşehrilerim,
Ülkemizde ve dünyada yıllarca birçok meyve ve sebzeyi araştırdık, lezzetini ve sırrını keşfettik, güçlü tıbbi etkileriyle sağlıkla dolduk.
Durağan ise öylesine güzel yaratılmış ki, bu topraklarda Allah’ın bize sunduğu nimetlerin çoğu ya doğal olarak yetişiyor ya da yetiştirilmesi için uygun toprak ve iklim var.
Bugün de bu bağlamda sizlere, adını belki de birçoğumuzun ilk kez duyacağı dünyanın en güçlü antioksidan meyvesi aronyadan bahsetmek istiyorum.
Bu koyu renkli meyve, dünyanın dört bir yanında “süper meyve” olarak adlandırılmakta. Avrupa’dan Amerika’ya, Asya’dan Afrika’ya kadar birçok kıtada bu meyvenin değeri biliniyor ve tüketiliyor. Aronya, içerdiği yüksek antioksidan miktarıyla birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde kullanılıyor. Kalp sağlığından göz sağlığına, cilt hastalıklarından sindirim sistemine kadar birçok alanda fayda sağlıyor.
Durağan toprakları, birçok bitkinin yetişmesi için biçilmiş kaftan adeta. Sıcak yaz günlerinden soğuk kış sabahlarına, Durağan’ın iklimi ve arazisi, aronya gibi değerli bir meyvenin yeşermesi için en ideal koşulları sunuyor.
Bu eşsiz fırsatı değerlendirerek, tarım belediyeciliğini esas alacak bir yönetim anlayışıyla, kısa sürede büyük başarılara imza atacağız. Toprağın, suyun ve doğanın bize sunduğu bu zenginlikleri en verimli şekilde kullanarak, hem ekonomimizi canlandıracak hem de Durağanlı hemşehrilerimizin refah seviyesini yükselteceğiz.
Her bir toprak parçasının, her bir damla suyun kıymetini bilerek gelecek nesillere daha yaşanabilir bir Durağan bırakmanın peşindeyiz.
Durağan bu değerli meyvenin merkezi olabilir mi?
Topraklarımızın bereketi, bu meyvenin yetişmesi için oldukça elverişli. Atıl duran, kullanılmayan arazilerimizi, dünya genelinde talep gören bu meyvenin üretimi için değerlendirerek ekonomimize ciddi katkılar sağlamak mümkün. Aronyanın taze meyve olarak satışının yanı sıra, reçellerinden sularına, kurutulmuş meyvesinden yağına kadar birçok katma değerli ürünü ile hem köylümüze hem de ilçemize gelir sağlayacağız.
Eğer sizlerin desteğiyle Durağan Belediye Başkanı olursam, bu vizyonu gerçekleştirmek için durmaksızın çalışacağım. Aronyayı Durağan’da bir marka haline getireceğiz. Vatandaşımız hem bu sağlıklı üründen bolca tüketecek, hem evine daha fazla kazanç girecek hem esnafımız kazanacak, hem ilçemiz kalkınacak.
Güzel ilçemin güzel insanları
Sağlığımız ve refahımız için bu fırsatı değerlendirelim.
Aronya ile Durağan’ı, Türkiye’nin süper meyve merkezi yapalım.” ifadelerine yer verdi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.