SİYASET Haber Girişi : 14 Kasım 2023 17:06

Yerel seçimlerde adaylık için istifalarda son gün 1 Aralık Sona Eriyor Türkiye, yerel seçimler için 31 Mart 2024 tarihinde sandık başına gidecek.

Yerel seçimlerde adaylık için istifalarda son gün 1 Aralık Sona Eriyor Türkiye, yerel seçimler için 31 Mart 2024 tarihinde sandık başına gidecek.

Yüksek Seçim Kurulu, seçimlerde aday olabilmek için kanun gereği çekilmesi veya görevinden ayrılması gerekenler için tarihi açıkladı. Kamu görevlilerinin aday olabilmesi için 1 Aralık 2023 saat 17.00’ye kadar görevlerinden ayrılması gerekiyor.
    YSK’nın konuya ilişkin Resmi Gazete’de yayımlanan kararında, 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun’un 8. maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Mahalli İdareler Seçimleri 5 yılda bir yapılır. Her seçim döneminin 5. yılındaki 1 Ocak günü seçimin başlangıç tarihidir. Aynı yılın mart ayının son pazar günü oy verme günüdür.” hükmüne istinaden Mahalli İdareler Seçimlerinin 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacağı belirtildi.
    Seçimlerde aday olabilmek için kanun gereği çekilmesi veya görevlerinden ayrılması gerekenlerin çekilme veya görevlerinden ayrılma isteğinde bulunma tarihlerinin belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmaların ise tamamlandığı kaydedildi.
1- Aday olmak isteyen; 
    a) Hâkimler ve savcılar, 
    b) Yüksek yargı organları mensupları, 
    e) Yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, 
    ç) Yükseköğretim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, 
    d) Kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkla hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, 
    e) Subay ile astsubaylar, 
    f) Siyasi partilerin il, ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile 
    g) Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkları yönetim ve denetim kurullarında görev alanların, en geç 1 Aralık 2023 Cuma günü saat 17.00’ye kadar 2839 sayılı Kanun’un 18’inci maddesi uyarınca görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları gerektiğine ve ayrıca bunlar için aynı Kanun’un 19’uncu maddesinde yer alan görevden ayrılmaya ilişkin hükümlerin uygulanmasına, 

    2 - Kamu görevlilerinde emeklilik dilekçesi verip aday olacakların en geç 1 Aralık 2023 Cuma tarihinden geçerli olmak üzere emeklilik isteğini belirten dilekçelerini en geç 1 Aralık 2023 Cuma günü saat 17.00’ye kadar vermeleri gerekiyor.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.