GÜNDEM Haber Girişi : 27 Eylül 2023 12:31

Yılın ahisi seçilen Mehmet Tütüncü kaftanını giydi

Sinop’ta yılın ahisi seçilen Mehmet Tütüncü düzenlenen törenle kaftanını giydi.

Ahilik haftası Sinop’ta çeşitli etkinliklerle kutlandı. Ülkemizde 36 Sinop’ta ise 15.’si düzenlenen ahilik haftası kapsamında ilk olarak protokol üyeleri ve esnaf Tarihi Sinop Cezaevi ve Müzesi önünden başlayarak Hükümet Meydanı’na kadar yürüdü. Daha sonra valilik önünde kutlama töreni düzenlendi.

    Sinop Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği çelenginin Atatürk Anıtına sunulması ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başlayan ‘Ahilik Haftası’ programında günün anlam ve önemini belirten konuşma Sinop Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yüksel tarafından yapıldı.

    Ülkemizde 36’ıncısı, Sinop’ta ise bu yıl 15’incisi Ahilik Haftasının kutlandığını belirten Mehmet Yüksel, ahilik kültürünün gelecek nesillere aktarılması gerektiğini söyledi.

    Yüksel; “Günümüzde esnaf ve sanatkarların oluşturduğu kurumlar; Ahiliğin insana değer veren dayanışmayı özendiren ve adaleti amaçlayan temel ilklerden yararlanmakta, insanlığın ortak erdemleri olan sevgi, bilgi, dostluk, adalet ve dayanışma gibi değerlere önem vermektedir. İşinde daima ‘İyiyi, doğruyu, güzeli’ benimsemiş olan ahilik kurumunun bu yanlarını yeni nesillere aktarmak, öğretmek, ibadet niyetiyle ‘Kazanan kimse Allah’ın sevgili kuludur’ hadisi şerifi ilkesiyle çalışmak, işini düzgün yapmak, müşterilerin güvenini zedeleyecek davranış ve konuşmalardan kaçınmak, kusurlu malına sahip çıkmak gibi evrensel ilkeleri ticarete hakim kılmak amacıyla ahilik önem kazanarak kutlanmaya başlamıştır.

    Bugün güzel yurdumuzda eskiden olduğu gibi şimdi de ahlaklı insanlar yetiştirmek ve gelecek nesillere güzel bir Türkiye bırakmak ümidiyle Ahilik kültürünün esnafımıza tanıtılmasına katkı sağlayacağı ve esnaf ve sanatkarlarımıza verilen değerin artmasına öncülük edeceği inancıyla tüm esnaflarımızın ahilik haftasını kutlar, çalışma hayatlarında başarılar diler ve hayırlı kazançlar temenni ederim” dedi.
AHİLİK GELENEĞİ YENİ NESİLLERE IŞIK TUTACAK

    Törende daha sonra konuşan Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan, ahilik geleneğinin gelecek nesillere ışık tutacağını söyledi. Özarslan; “Böyle bir kültüre ve camiaya sahip olmak, hem geçmişimiz, hem bugünümüz hem de geleceğimiz adına iftihar vesilesidir. Asırlar öncesinden günümüze uzanan, yeni nesillerin yoluna ışık tutacak olan Ahilik geleneği, Türkiye Yüzyılı hedeflerine güvenli ve istikrarlı adımlarla yürüyen milletimizin, manevi muhafızı ve sağlam yapı taşlarından biri olmaya devam edecektir.

    Ahi Evran-ı Veli’yi örnek alıp, miras bıraktığı iş ahlakını ve çalışma disiplinini kendine düstur edinerek, 2023 yılında, İlin Ahisi seçilen Mehmet Tütüncü’yü, İlin Kalfası seçilen Uğur Can Tiftik’i ve İlin çırağı seçilen Emir Can Asna kardeşimizi tebrik ediyorum.

    Bu ahlak ve çalışkanlıklarının devam etmesi temennisiyle, esnaflık ve ticaret hayatlarında başarılarının devamını diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Ahiliğin kurucusu Ahi Evran-ı Veli başta olmak üzere ebediyete kavuşan tüm ahilerimizi ve ustalarımızı rahmet ve hürmetle yad ediyorum. Ahilik düsturuyla şuurlu bir nesil yetişmesi için gayret gösteren odalarımızın başkan ve yöneticilerine, esnaf ve sanatkârlarımıza teşekkür ediyor, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum” diye konuştu.

    Yapılan konuşmaların ardından Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Mesut Pektaş ilin çırağı Emir Can Asna’ya, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan ilin kalfası Uğur Can Tiftik’e, Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan ise ilin ahisi Mehmet Tütüncüye plaket ve teşekkür belgelerini teslim ederek hatıra fotoğrafı çektirdi. Program katılımcılara ve vatandaşlara aşure ikramı ile sona erdi.

    Programa Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan, Belediye Başkanı Barış Ayhan, Cumhuriyet Başsavcısı Mesut Pektaş, Vali Yardımcısı Ali Osman Bulat, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Ferhat Kuran, İl Emniyet Müdürü Tarıkhan Çetiner, İl Genel Meclisi Başkanı Yakup Üçüncüoğlu, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.